Wicepremier Włoch: sankcje przeciwko Rosji za Krym to absurd

Świat
Wicepremier Włoch: sankcje przeciwko Rosji za Krym to absurd
EPA/DANIELE MOSNA

Wicepremier Włoch Matteo Salvini nazwał "absurdem" sankcje wobec Rosji wprowadzone przez Unię Europejską po aneksji Krymu. Szef włoskiego MSW i lider prawicowej Ligi zapowiedział swą kolejną wizytę w Moskwie.

Podczas spotkania z przedsiębiorcami w Monzy na północy Włoch w poniedziałek Salvini oświadczył: "W środę po raz kolejny wrócę do Rosji, bo w Unii Europejskiej trwa debata nad odnowieniem na czas nieokreślony, bez dyskusji z poszczególnymi rządami, sankcji gospodarczych wobec tego kraju, które uważałem, uważam i będę zawsze uważać za absurd; społeczny, kulturowy i ekonomiczny".

 

Jak podkreślił wicepremier, w rezultacie tych sankcji włoski przedsiębiorca, który pracuje od 10, 20 czy 30 lat, "słyszy z dnia na dzień: ten rynek dla ciebie nie istnieje".

 

- To jest zablokowanie rynku - dodał.

 

Matteo Salvini zapewnił: "Jadę tam nie dlatego, że - jak piszą niektórzy - płacą mi w rublach, bym to mówił".

 

- Ja to mówię, bo jestem o tym absolutnie przekonany - mówił szef włoskiego MSW. Podkreślił, że podczas wielkich targów we Włoszech, na przykład mebli czy obuwia, pytany jest przez przedstawicieli biznesu, "kiedy skończycie ten absurd?". Jak dodał, przedsiębiorcy argumentują, że w 2018 roku problemów międzynarodowych nie rozwiązuje się za pomocą sankcji, ale na drodze dialogu.

 

Salvini wskazał jednocześnie, że obroty włoskiego biznesu w Rosji "drastycznie spadły", podczas gdy kilku innych krajów wzrosły.

"A zatem dla niektórych sankcje obowiązują, a dla innych - mniej" - dodał Matteo Salvini.

 

24 października do Moskwy na rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem udaje się premier Włoch Giuseppe Conte.

JM/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie