Ile kosztowała impreza, czy była filmowana. Fiskus pyta nowożeńców o koszty wesela

Biznes
Ile kosztowała impreza, czy była filmowana. Fiskus pyta nowożeńców o koszty wesela
pixabay.com/

"Kiedy i w jakiej sali odbywała się impreza? Czy była filmowana? Kto grał w zespole muzycznym? Ile trzeba było zapłacić? Czy były potwierdzenia?” - pisma z takimi pytaniami dostali ubiegłoroczni nowożeńcy z jednego łódzkich urzędów skarbowych. Skan pisma opublikował "Express ilustrowany".

Pisma do par młodych  rozsyłają urzędy również z innych miast min: z Krakowa,  Kielc, Rzeszowa, Łodzi. 

 

Okazuję się, że fiskusowi nie chodzi o ściganie weselników  i sprawdzenie czy odprowadzili podatek  od otrzymanych prezentów. Urzędnicy walczą z szarą strefą i wzięli pod lupę firmy organizujące wesela i obsługujące imprezy okolicznościowe. Ich zdaniem, część z nich unika zapłaty podatku.    

 

Odpowiedź na pytania urzędu można wysłać pocztą lub mailem, ale nie wolno jej zignorować. Zgodnie z przepisami skarbowymi, brak współpracy może skutkować karą porządkową do 2,8 tys. zł. 

 

Prezenty ślubne

 

Przy okazji warto pamiętać, że według obowiązujących przepisów prezenty weselne mogą być traktowane przez fiskusa jako darowizna. Oznacza to, że podlegają opodatkowaniu i trzeba się z nich rozliczyć. Jeśli wartość otrzymanych prezentów przekroczy ustalony 5-letni limit, wówczas małżonkowie muszą to zgłosić w urzędzie skarbowym.

 

Według przepisów określających darowizny są trzy grupy podatkowe, dla których ustawodawcy przewidzieli kwoty niepodlegające opodatkowaniu:  

 

Ministerstwo finansów

 

Opodatkowaniu podlegają rzeczy i prawa majątkowe według zasad, które poniżej:   

Ministerstwo finansów

 

maw/dro/ Express ilustrowany

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze