Premier: dobrze, że TK cieszący się swoją niezależnością, dba o dobrą jakość naszego państwa

Polska
Premier: dobrze, że TK cieszący się swoją niezależnością, dba o dobrą jakość naszego państwa
PAP/Radek Pietruszka

- Trybunał Konstytucyjny dzisiaj reprezentuje bardzo spluralizowane poglądy i ciesząc się swoją niezależnością dba o jakość porządku konstytucyjnego państwa, a w związku z tym dba również o jakość naszego ustroju - podkreślił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu szefów sądów konstytucyjnych.

- Mogę wyrazić moją radość, że system polskiego ustawodawstwa, z uwzględnieniem Trybunału Konstytucyjnego, w pewnych interwałach czasowych doprowadza jednak do pewnej pluralizacji poglądów. Jednocześnie poprzez zasady określone w konstytucji dotyczące TK i ujęte również w ustawach, gwarantuje tak daleko posuniętą niezależność Trybunału Konstytucyjnego - powiedział szef rządu na poniedziałkowym spotkaniu szefów sądów konstytucyjnych sześciu państw Europy Środkowowschodniej poświęconym roli sądu konstytucyjnego we współczesnym państwie.

 

- Cieszę się, że dzisiaj mamy do czynienia z taką sytuacją, że mimo pewnych sporów, nawet bardzo daleko posuniętych sporów wokół konstytucji, interpretacji konstytucji, jest dla coraz większej liczby ludzi jasne, że Trybuna Konstytucyjny dzisiaj reprezentuje bardzo spluralizowane poglądy i ciesząc się swoją niezależnością dba o jakość porządku konstytucyjnego państwa, a w związku z tym dba również o jakość naszego ustroju - dodał szef rządu.

 

 

Prezes TK Julia Przyłębska na spotkaniu szefów sądów konstytucyjnych sześciu państw Europy Środkowowschodniej

 

 

- My w Polsce jesteśmy w szczególnym czasie jeśli chodzi o definiowanie i rolę Trybunału Konstytucyjnego w państwie. Dziś żyjemy w świecie uzurpacji. Okazało się, że konstytucję można czytać nie tylko niezgodnie z jej duchem, ale też niezgodnie z taką stricte czystą literą prawa.(...) System prawa kontynentalnego nadaje funkcje wymiarowi sprawiedliwości, a więc sądom powszechnym i sądom administracyjnym jako tym, które rozstrzygają indywidualne przypadki, a więc nie zajmują się oceną konstytucyjności aktów prawnych - mówiła prezes TK.

 

 Przyłębska zabrała głos w debacie dotyczącej roli sądu konstytucyjnego we współczesnym państwie.

 

 

- Jesteśmy w czasach, kiedy pewne podmioty, wymiar sprawiedliwości, indywidualni sędziowie uzurpują sobie prawo nieprzewidziane w polskiej konstytucji". Takie rozedrganie związane z realizacją prawa w Polsce doprowadza do tego, że każdy poszczególny obywatel mówi «dana ustawa jest niezgodna z konstytucją» i próbuje za namową parlamentarzystów realizować swoje prawa, wywodząc je z indywidualnej oceny ich konstytucyjności. To prowadzi do anarchii prawa" - dodała sędzia Przyłębska.

 

Według niej sytuacja walki o kompetencje wymiaru sprawiedliwości i Trybunału Konstytucyjnego "kompromituje" tych, którzy uzurpują sobie prawo do wykonywania funkcji, której nie nadała im konstytucja.

 

- Myślę, że każde takie działania, które zmierzają do zaburzenia tej równowagi są działaniami, które - w mojej ocenie - wnoszą elementy anarchii - oświadczyła prezes TK.

 

Według Przyłębskiej rola TK we współczesnym państwie, w którym następuje zmiana władzy i oczekiwań społecznych, jest niezwykle ważna. Jak dodała, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego są wybrani przez naród i pełnią funkcję kontrolerów w wypełnianiu konstytucji.

 

- Tak jak sędziowie mają wypełniać rolę arbitrów, tak my (sędziowie TK  red.) wypełniamy rolę kontrolerów konstytucji - wskazała prezes TK.

 

- Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego powinni zachować zimną krew i starać się wykonywać swoje funkcje, tak jak nakazuje konstytucja, bo konstytucja narodowa jest podstawowym aktem prawnym i zgodność wszelkich aktów, również prawa międzynarodowego, jest niezbędna. Każde państwo wchodzące do Unii Europejskiej wchodziło z określoną konstytucją - zaznaczyła.

 

Jednocześnie Przyłębska zaapelowała do wszystkich narodów Unii Europejskiej o akceptowanie suwerenności i konstytucji każdego narodu, bo jest ona - jak powiedziała - "wyrazem niezależności narodu".

 

- Mówimy, że szanujemy wszystkie kultury, że są równe. To szanujmy naprawdę, a nie tylko poprzez szczere deklaracje - podkreśliła

 

Polska "ostoją wolności"

 

W ubiegłym tygodniu na antenie TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że Polska jest dziś w Europie "ostoją wolności".

 

- Patrząc na bieg wydarzeń sądzę, że jeszcze przez długie lata taką ostoją będzie - mówił prezes PiS. 

 

- Jeżeli pytać o miarę wolności i demokracji w Europie, to jesteśmy w czołówce, a nawet bym zaryzykował, że na pierwszym miejscu - ocenił Jarosław Kaczyński.

 

msl/maw  PAP, polsatnews.pl

msl/maw

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze