Wałęsa do Kaczyńskiego: pozwał mnie Pan, a boi się Pan stawić w sądzie. Bądź Pan poważny

Polska
Wałęsa do Kaczyńskiego: pozwał mnie Pan, a boi się Pan stawić w sądzie. Bądź Pan poważny
Polsat News

Jarosław Kaczyński pozwał Lecha Wałęsę, za wpis na Facebooku, w którym były prezydent zarzucił prezesowi PiS m.in., że jest on odpowiedzialny za katastrofę smoleńską. Sąd wezwał obu polityków do obowiązkowego stawienia się na sali rozpraw 26 września. Jak twierdzi Wałęsa, Kaczyński przedstawił jednak zwolnienie "ze względu na stan zdrowia".

"Panie Kaczyński. Pozwał mnie Pan, a boi się Pan stawić w sądzie. Przysłał Pan zwolnienie, że ze względu na stan zdrowia nie może Pan podróżować, a jeździ Pan po Polsce i był Pan wczoraj w Gdańsku. Bądź Pan poważny" - napisał Lech Wałęsa na Facebooku. 

 

 

Kaczyński domaga się od Wałęsy przeprosin i 30 tys. zł na cele społeczne za wpisy na Facebooku od czerwca do września 2016 r. 

 

"Jarosław Kaczyński podczas lotu samolotu z polską delegacją do Smoleńska, mając świadomość nieodpowiednich warunków pogodowych, kierując się brawurą, wydał polecenie, nakazał lądowanie, czym doprowadził do katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 r." - napisał wówczas b. prezydent.

 

Prezes PiS żąda też przeprosin za słowa o tym, że "nie jest zdrowy, zrównoważony psychicznie". Chce również, aby były prezydent przeprosił go za zarzuty, że wydał polecenie "wrobienia" go, przypisania mu współpracy z organami bezpieczeństwa PRL.

 

Wałęsa odpowiada, że nie przeprosi Kaczyńskiego. Pełnomocnik b. prezydenta przekonuje, że wypowiedzi jego klienta "nie naruszyły dóbr osobistych powoda, ponieważ pojawiły się w ramach dyskursu politycznego i były w ramach granicy prawa".

 

Proces ruszył 5 marca, wtedy w sądzie obu polityków reprezentowali adwokaci. Zaplanowane na 14 maja przesłuchanie stron zostało odroczone do 26 września, bo zarówno Kaczyński jak i Wałęsa nie stawili się z powodu złego stanu zdrowia.

 

Wałęsa wspomniał w najnowszym wpisie o wizycie Kaczyńskiego w Gdańsku. Prezes PiS gościł w tym mieście na wojewódzkiej konwencji partii. Wystąpili na niej również premier Mateusz Morawiecki oraz kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński.

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze