Stworzono funkcję rzecznika praw zwierząt. Stanowisko objęła Karolina Kuszlewicz

Polska
Stworzono funkcję rzecznika praw zwierząt. Stanowisko objęła Karolina Kuszlewicz
Max Pixel/ zdj. ilustracyjne

Funkcję rzecznika ds. ochrony praw zwierząt stworzyło w swojej strukturze Polskie Towarzystwo Etycze. Stanowisko objęła adwokat Karolina Kuszlewicz - podało we wtorek stowarzyszenie ekologiczno-kulturalne Klub Gaja, które zajmuje się m.in. obroną praw zwierząt.

- To swoisty przełom. Dotychczas nie było w Polsce takiej funkcji - powiedział we wtorek prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

 

Lider stowarzyszenia dodał, że Klub Gaja zabiegał o stworzenie funkcji m.in. inicjując na początku 2018 r. debatę w Polskim Towarzystwie Etycznym na temat przyszłych wspólnych działań na rzecz zwierząt.

 

- W oparciu o wyniki tej debaty, w której uczestniczyli naukowcy, prawnicy i działacze społeczni, Klub Gaja i PTE doszły do przekonania, że istnieje konieczność połączenia wiedzy naukowej z doświadczeniami organizacji pozarządowej, działającej od 30 lat na rzecz zwierząt, z profesjonalną wiedzą prawną, reprezentowaną przez mec. Karolinę Kuszlewicz - powiedział Bożek.

 

Karolina Kuszlewicz w 2009 r. ukończyła studia prawnicze. Jest adwokatem. Na co dzień zajmuje się sprawami związanymi z ochroną zwierząt przed niehumanitarnym traktowaniem. "Znana jest m.in. z niezłomnej walki przed sądami o ochronę karpi sprzedawanych bez wody. W jednej z tego typu spraw, w grudniu 2016 r. Sąd Najwyższy wydał pierwszy w historii wyrok w sprawie ochrony tych ryb" - powiedział Jacek Bożek. Jest autorką bloga "W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata", w ramach którego prowadzi działalność edukacyjną, upowszechniając prawo na rzecz zwierząt.

  

 

"(...) Cierpienie oraz śmierć zwierząt będą zawsze usprawiedliwione"

 

Zdaniem prezesa, powołanie rzecznika ma na celu "wyraźne, trwałe oraz oparte na wiedzy naukowej, etyce i prawie, reprezentowanie interesów zwierząt w Polsce".

 

- Cel będzie realizowany poprzez upowszechnianie w debacie publicznej wartości, szacunku i troski wobec zwierząt, ich prawa do życia, prawa do wolności od cierpienia i do zaspokajania gatunkowych potrzeb, a także podnoszenie świadomości prawnej w zakresie ochrony zwierząt. Bardzo ważnym elementem działalności będzie również edukacja prozwierzęca i udział w kampaniach społecznych - wyjaśnił.

Zdaniem wiceprzewodniczącej Polskiego Towarzystwa Etycznego prof. Doroty Probuckiej z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, w naszej kulturze zwierzęta określane są jako ludzka własność i zrównywane z innymi materialnymi obiektami posiadanymi przez człowieka.

 

- System prawny jest oparty na błędnym przekonaniu, że właściciele niewolników zwierzęcych będą zawsze działać na rzecz maksymalnej ochrony swojej własności. Niestety, w systemie niewolniczym prawo przeważnie strzeże ekonomicznych korzyści właścicieli. Interesy niewolników oraz interesy właścicieli wykluczają się i nie istnieje między nimi zbieżność. A zatem tak długo, jak będzie istniało zjawisko zniewolenia zwierząt, tak długo ich cierpienie oraz śmierć będą zawsze usprawiedliwione, a także interpretowane jako uboczny, nieunikniony efekt realizacji ludzkich interesów - uważa prof. Probucka.

 

Instytucje w obronie zwierząt

 

Polskie Towarzystwo Etyczne powstało w 2010 r. Zrzesza ludzi ze świata nauki, zarówno humanistów, jak i przyrodoznawców. Zajmuje się m.in. inicjowaniem oraz upowszechnianiem publicznej dyskusji wokół bieżących dylematów moralnych. - Biorąc pod uwagę niewyobrażalny ogrom okrucieństwa związanego z myślistwem rekreacyjnym, przemysłową hodowlą czy rytualnym ubojem w Polsce, do aktualnych dylematów moralnych niewątpliwie należy problem troski o zwierzęta oraz środowisko naturalne - wskazał Bożek.

 

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

 

PAP

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie