Hiszpania: wielka manifestacja separatystów w Katalonii

Świat

Kilkaset tysięcy zwolenników separacji Katalonii od Hiszpanii wzięło udział we wtorek w wiecu w centrum Barcelony - podali organizatorzy. Według lokalnej policji demonstrantów było około miliona. Podczas manifestacji domagano się m.in. ogłoszenia niepodległości regionu i wypuszczenia na wolność więźniów politycznych.

Wtorkowa manifestacja odbyła się na Daigonalu, jednej głównych arterii Barcelony. Większość uczestników przyniosła ze sobą flagi Katalonii.

Wiec odbył się jako forma uczczenia Diady, czyli jednego z największych świąt Katalończyków.

 

"Zróbmy Republikę Katalonii"

 

Według organizatorów tegorocznej manifestacji, zorganizowanej pod hasłem "Zróbmy Republikę Katalonii", udział we wtorkowym wydarzeniu zadeklarowało ponad 460 tys. osób. Innym hasłem Diady było słowo "Niepodległość" (Independencia), którego duże litery nieśli uczestnicy wiecu. Hasło to widniało też na głównej scenie, z której przemawiali działacze organizacji separatystycznych, a także przedstawiciele regionalnego rządu. - Chcemy niepodległej Republiki Katalonii. Nie chcemy już żyć w kraju, w którym więzi się ludzi za ich przekonania polityczne - skandowali ze sceny przedstawiciele ANC (Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego), głównego organizatora wiecu z okazji Diady.

 

Wsparcie funkcjonariuszy z Madrytu

 

Przemawiający separatyści pytali też tłum, czy chce niepodległej Republiki Katalonii, a tysiące uczestników wiecu skandowało “Tak!”.

We wtorek na ulicach Barcelony widoczna była większa niż zwykle liczba funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, zarówno katalońskiej policji (Mossos d'Esquadra), jak i hiszpańskich oddziałów szybkiego reagowania. Według mediów z powodu licznych manifestacji, które do października odbywać się będą w Katalonii, Madryt skierował do tego regionu 600 dodatkowych funkcjonariuszy. Choć skierowanie oddziałów szybkiego reagowania przez Madryt nastąpiło w porozumieniu z regionalnym rządem, tzw. Generalitatem, to komentatorzy wskazują, że jedną z przyczyn wzmocnienia aparatu bezpieczeństwa w Katalonii jest powrót do separatystycznej retoryki przez premiera Quima Torrę.

 

Apel o uwolnienie więźniów politycznych 

 

We wtorek Torra ponownie zaapelował do władz w Madrycie o wypuszczenie katalońskich polityków, których osadzono w więzieniu w związku z nieuznawanym przez rząd Hiszpanii referendum niepodległościowym z 1 października 2017 r. Wśród tymczasowo uwięzionych polityków są szefowie katalońskich organizacji separatystycznych Jordi Sanchez i Jordi Cuixart, była szefowa regionalnego parlamentu Carme Forcadell, a także sześciu członków byłego rządu Katalonii: Oriol Junqueras, Raul Romeva, Jordi Turull, Josep Rull, Joaquin Forn i Dolors Bassa.

 

PAP

mos/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze