Odnaleziono buty Dorotki z "Czarnoksiężnika z krainy Oz". 13 lat temu zostały skradzione

Świat
Odnaleziono buty Dorotki z "Czarnoksiężnika z krainy Oz". 13 lat temu zostały skradzione
KSTP

Słynne rubinowe buty skradziono w 2005 roku z Muzeum Judy Garland w Grand Rapids w stanie Minnesota. Teraz FBI poinformowało, że obuwie, które nosiła aktorka w filmie "Czarnoksiężnik z krainy Oz", zostało odnalezione. Dochodzenie w sprawie kradzieży wciąż trwa.

Policja nie miała ani odcisków palców złodzieja, ani nagrania z kamer bezpieczeństwa. Wiadomo było jedynie, że ktoś włamał się do środka wybijając okno, rozbił gablotę i zabrał cenne buty. Były ubezpieczone na milion dolarów. 

 

We wtorek przedstawiciele FBI poinformowali na konferencji prasowej w Minneapolis, że dochodzenie w sprawie kradzieży wciąż trwa. Nie wymienili żadnych podejrzanych, nie podali też informacji w jaki sposób odzyskano buty. 

 

Cenna wskazówka


Tajemnicza kradzież spowodowała, że powstało wiele teorii na jej temat. W 2015 roku zamożny fan "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" zaoferował milion dolarów nagrody za informację o zagubionym rekwizycie. Wkrótce później służby dostały wskazówkę, która zaprowadziła ich do Minnesoty, gdzie odnaleziono buciki Dorotki. Władze federalne twierdzą, że nikomu nie zapłacono nagrody. 

 

Są cztery pary czerwonych, błyszczących butów, które Judy Garland nosiła w trakcie kręcenia ekranizacji powieści L. Franka Bauma. Obuwie jest wykonane z różnych materiałów i ozdobione cekinami. Trzy pozostałe pary znajdują się w posiadaniu Akademii Filmowej, muzeum w Waszyngtonie i anonimowego właściciela. Aby potwierdzić autentyczność odzyskanych butów, specjaliści porównali je z eksponatem z Waszyngtonu. 

 

nytimes.com

mos/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze