Z dwoma niepełnosprawnymi synami zdobyli Rysy - najwyższy szczyt w Polsce

Polska

Iga i Jacek Młynarczykowie wraz z dwoma niepełnosprawnymi od urodzenia synami: 6-letnim Szymonem i 11-letnim Michałem zdobyli Rysy, czyli najwyższy szczyt w Polsce. W ten sposób udowodnili sobie i innym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Na szlaku towarzyszyła im reporterka "Wydarzeń", Monika Zalewska.

Małżeństwo Młynarczyków mówi, że góry to metafora ich życia. - Pod górę mamy ciągle, wiecznie kamienie pod nogami, ale chodzi o to, żeby przeć naprzód, cokolwiek by się nie działo - mówi pani Iga.

 

Wraz z mężem zdobyła już wszystkie 28 szczytów tzw. Korony Gór Polski. Rysy były na liście ostatnie. W 12 godzin, wraz z dziećmi, przeszli 25 kilometrów po wysokich Tatrach. Szczyt zdobyli od słowackiej strony.

 

11-letni Michał ważył 750 gramów, gdy się urodził. Ma głęboki niedosłuch i poważną wadę wzroku. Lekarze diagnozowali, że nie będzie chodził, a on wspina się wprawiając w zdumienie rówieśników i dorosłych.

 

6-letni Szymon ma mózgowe porażenie dziecięce. Po górach wędruje przytulony do taty.  

 

Potrzeba 20 tys. zł

 

Każdy dzień w tej rodzinie to zdobywanie szczytów, obecnie małżeństwo zbiera na komunikator dla Szymona. 

 

- Mamy marzenie, żeby mógł komunikować się z otoczeniem, bo jest dzieckiem uwięzionym w swoim ciele. Maszyna pozwala porozumiewać się z innymi ludźmi tylko za pomocą ruchu gałek ocznych - tłumaczy pani Iga.

 

Komunikator kosztuje ponad 20 tys. zł.

 

 

Polsat News

ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie