Kaczyński może być zmuszony do opuszczenia swego gabinetu na Nowogrodzkiej

Polska
Kaczyński może być zmuszony do opuszczenia swego gabinetu na Nowogrodzkiej
Polsat News

Biurowiec przy Nowogrodzkiej 84/86, siedziba Prawa i Sprawiedliwości, ma zostać sprzedany. "Cena sięga 7 mln euro. Jeśli transakcja dojdzie do skutku prezes partii Jarosław Kaczyński będzie musiał szukać nowej siedziby" - informuje "Gazeta Wyborcza". Jak dodaje, chętni nabywcy zgłaszają się co jakiś czas, ale działka ma sąsiada - powiązaną z politykami PiS spółkę Srebrna, która ma utrudniać zakup.

Budynek przy Nowogrodzkiej od 10 lat należy do spółki Metropol z izraelskim kapitałem. Według gazety, spółka od dawna chce sprzedać nieruchomość, która jest atrakcyjna m.in. ze względu na lokalizację. Budynek stoi na warszawskiej Woli, a ta staje się centrum biznesowym stolicy.

 

Jak dowiedziała się "GW", co jakiś czas do Metropolu zgłaszają się pośrednicy, aby skojarzyć klientów i dopiąć transakcję. Jednak odstraszać ma ich sąsiad, spółka Srebrna. 

 

Kłopotliwe sąsiedztwo

   

Pomieszczenia na Nowogrodzkiej wynajmuje Prawo i Sprawiedliwość, ale sam budynek nie jest własnością partii.

 

Natomiast sąsiednia nieruchomość dzieląca z biurowcem m.in. podwórko, parking i podziemny garaż należy do spółki Srebrna. Bez zgody Srebrnej ewentualny kontrahent nie będzie w stanie niczego na Nowogrodzkiej zbudować - twierdzi gazeta.

 

Już raz Metropol miał w planach budowę centrum biznesowego przy siedzibie partii PiS, jednak właściciele Srebrnej mieli te plany oprotestować. Nie wiadomo, jak będzie tym razem. "GW" przekonuje, że Metropol jest zdeterminowany aby pozbyć się kłopotliwej nieruchomości.

 

Gazeta twierdzi też, że sam prezes PiS nie chce opuszczać Nowogrodzkiej, gdzie spędził lwią część swego politycznego życia.

 

Spółka Srebrna zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi w Warszawie. Została utworzona 18 stycznia 1995 r. przez osoby należące do partii Porozumienie Centrum (PC); jej głównym udziałowcem została Fundacja Prasowa "Solidarność", utworzona przez Jarosława Kaczyńskiego i jego współpracowników z PC.

 

W 2001 r. fundacja sprzedała wszystkie udziały w spółce na rzecz Fundacji Nowe Państwo, założonej m.in. przez abp. Tadeusza Gocłowskiego, Jarosława Kaczyńskiego i Krzysztofa Czabańskiego.

 

Spółka Srebrna kupiła dwa domy sąsiadujące z rodzinną willą Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu.

 

Obecnie głównym udziałowcem spółki Srebrna jest Instytut Imienia Lecha Kaczyńskiego.

 

Gazeta Wyborcza, polsatnews.pl

las/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie