Komisarz ds. praw człowieka ONZ krytykuje Trumpa. Prezydent USA nazwał media "wrogami narodu"

Polska
Komisarz ds. praw człowieka ONZ krytykuje Trumpa. Prezydent USA nazwał media "wrogami narodu"
PAP/EPA/Tasos Katopodis

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Zeid Ra'ad al-Hussein powiedział, że prezydent Donald Trump powinien odpowiedzialnie traktować media, a sposób, w jaki je przedstawia, "jest wysoce niepokojący". Wcześniej 350 amerykańskich gazet opublikowało komentarze broniące wolności prasy, po tym jak Trump nazwał media "wrogami narodu".

Al-Hussein powiedział, że uwagi, jakie Trump wygłasza pod adresem mediów, mogą doprowadzić do tego, że sytuacja dziennikarzy stanie się trudna i niebezpieczna nie tylko w USA, ale też w innych krajach. Dodał, że "inni przywódcy w systemach autorytarnych będą robić to samo (co Trump - red.)".

 

- Widzimy już, jak naśladują oni prezydenta Trumpa, a więc sytuacja, która już w innych krajach jest trudna dla dziennikarzy, może stać się jeszcze trudniejsza dla prasy, dla dziennikarzy, którzy chcą ujawniać pewne sprawy, i dla prawników oraz obrońców praw człowieka - wyjaśnił Hussein.

 

Wspólna akcja gazet

 

W czwartek około 350 amerykańskich gazet w ramach wspólnej akcji opublikowało komentarze redakcyjne broniące wolności prasy, reagując w ten sposób na ataki Trumpa pod adresem mediów.

 

Do wzięcia udziału w akcji nawoływał dziennik "Boston Globe"; przyłączył się do niej "New York Times" i około 350 innych gazet o różnym zasięgu, w tym także ze stanów, gdzie w wyborach prezydenckich w 2016 roku zwyciężył Trump.

 

PAP/EPA/Alba Vigaray

 

 

"Boston Globe" napisał: "Mamy dziś w Stanach Zjednoczonych prezydenta, który stworzył mantrę głoszącą, że media, które nie popierają wyraźnie polityki obecnej administracji USA, są  »wrogami narodu«" - napisał dziennik.

 

Redakcja odniosła się m.in. do wpisu prezydenta USA z sierpnia. "Fake News nienawidzą mnie za nazywanie ich Wrogami Narodu, tylko dlatego, że wiedzą, że to prawda" - napisał Trump. 

 

 

W reakcji na publikacje 350 tytułów prezydent napisał na Twitterze: "Prasa może pisać i mówić wszystko, co chce, ale dużo z tego, co mówi, to fake newsy, forsowanie agendy politycznej albo zwykłe próby krzywdzenia ludzi. SZCZEROŚĆ WYGRYWA!".

 

W innym tweecie dodał: "Media (rozpowszechniające) fake newsy to partia opozycyjna. To bardzo złe dla naszego wspaniałego kraju. ALE WYGRYWAMY!".

 

Według sondaży 43 proc. zwolenników Partii Republikańskiej sądzi, że prezydent powinien mieć prawo do zamknięcia redakcji, które mają "złe podejście". 

 

PAP, polsatnews.pl

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze