Władze Australii zezwoliły na odstrzał kangurów. Zwierzęta plądrują gospodarstwa podczas suszy

Polska
Władze Australii zezwoliły na odstrzał kangurów. Zwierzęta plądrują gospodarstwa podczas suszy
PAP/EPA/Lukas Coch

Władze Australii zezwoliły farmerom w Nowej Południowej Walii na odstrzał chronionych ściśle kangurów, ponieważ gospodarstwa rolne są narażone na ich inwazję z powodu dotkliwej suszy. Zwierzęta szukają pożywienia i wody.

"Kangury gromadzą się przy źródłach wody i paszy, zagrażając gospodarstwom rolnym, i musimy jak najszybciej zaradzić tej sytuacji" - oświadczył stanowy minister ds. zasobów Niall Blair. 

 

Australijska telewizja pokazuje zdesperowanych farmerów, zdjęcia ogromnych połaci wysuszonej, głęboko spękanej ziemi i ginące z pragnienia stada owiec.

 

PAP/EPA/Lukas Coch

 

Pomoc rządowa dla rolników

 

Rząd federalny i lokalny rząd Nowej Południowej Walii przeznaczyły równowartość 1,1 miliarda dolarów USA na pomoc dla tamtejszych gospodarstw rolnych.

 

"Susze, które nawiedzają ostatnio Australię, są być może najgorsze od 800 lat" - napisało australijskie czasopismo "The Conversacion". Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne, autorzy artykułu na ten temat, podtrzymują tezę, że wpływ na sytuację farmerów w Nowej Południowej Walii mają prawdopodobnie zmiany klimatyczne na naszej planecie. 

 

Jeszcze bardziej dotkliwa i długotrwała susza nawiedziła tę część Australii w latach 2007-2009.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze