Ryanair odpowiada na strajk pracowników publikując ich wynagrodzenia

Świat
Ryanair odpowiada na strajk pracowników publikując ich wynagrodzenia
PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Z powodu strajku personelu kabinowego i pilotów irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair musiały odwołać kilkaset lotów w Europie. Po fali protestów przewoźnik poinformował o możliwym przeniesieniu części personelu i samolotów do Polski. Opublikował też zarobki niektórych grup pracowników, np. w Hiszpanii kapitan samolotu zarabia miesięcznie 15 tys. euro, w Wielkiej Brytanii - 18 tys. funtów.

W ubiegłym tygodniu strajk ogłosili piloci Ryanaira w Dublinie, zastrajkowały też załogi we Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii i Belgii. Za rozpoczęciem strajku opowiedzieli się też w poniedziałek piloci linii w Niemczech. We wtorek strajk wsparli piloci holenderscy.

 

Pracownicy linii domagają się, aby w całej Europie umowy o pracę były zawierane na podstawie prawa lokalnego, a nie prawa irlandzkiego oraz żeby wszystkim oferowano takie same warunki, bez względu na to, czy są zatrudnieni bezpośrednio, czy wynajęci od firmy zewnętrznej. Wysuwane są też żądania płacowe.

 

"Polski rynek bardzo mocno wzrasta"

 

Związki zawodowe wezwały również Komisję Europejską i rządy wszystkich państw europejskich, w których działa Ryanair, do podjęcia działań w związku z - jak to określono - "dumpingiem socjalnym" praktykowanym przez irlandzkiego przewoźnika.

 

W związku z możliwym rozszerzeniem strajków pracowników irlandzkiego przewoźnika, szef linii Michael O'Leary powiedział we wtorek, że możliwe jest przeniesienie personelu i samolotów do Polski, aby uniknąć strat dla firmy.

 

- Podczas gdy niektóre rynki są niszczone, tak jak rynek irlandzki jest niszczony przez te działania w ostatnich miesiącach (strajki - red.), polski rynek bardzo mocno wzrasta - zaznaczył. Potrzebujemy więcej samolotów na polskim rynku - dodał.

 

W wydanym pod koniec lipca komunikacie przewoźnik poinformował, że zarząd Ryanaira zatwierdził plan redukcji, przed najbliższym sezonem zimowym, liczby swoich samolotów bazujących w Dublinie z 30 do najwyżej 24, aby wzmocnić działalność w Polsce.

 

Strajki są "bezprzedmiotowe"

 

Ryanair twierdzi, że warunki, jakie zapewnia swoim pracownikom, są konkurencyjne i często lepsze od tych, które oferują jego rywale. Przedstawiciel linii uznał, że w tej sytuacji żądania związków reprezentujących personel kabinowy są "bezprzedmiotowe".

 

Na potwierdzenie tej tezy firma opublikowała na swojej stronie wyciągi z zarobków niektórych grup pracowników.

 

Wynika z nich, że kapitan pracujący w Ryanair zarabia od 15 tys. euro (w Hiszpanii) do 18 tys. funtów (w Wielkiej Brytanii) miesięcznie.  

 

 

 

Z opublikowanych na stronie informacji, wynika, że bardziej zróżnicowane są wynagrodzenia personelu pokładowego.

 

Zarobki szeregowych członków załogi wahają się od nieco ponad 2 tys. euro do ponad 3 tys. euro.

 

 

polsatnews.pl, PAP

dk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie