NASA studzi zapał Elona Muska. "Przy obecnej technologii Mars nie stanie się drugą Ziemią"

Technologie
NASA studzi zapał Elona Muska. "Przy obecnej technologii Mars nie stanie się drugą Ziemią"
pixabay/Aynur_zakirov

"Atmosfera Marsa jest zbyt cienka i zimna, by dwutlenek węgla ogrzał powierzchnię planety" - informuje NASA, powołując się na raport Uniwersytetu w Colorado. Naukowcy wykazali, że wbrew hucznym zapowiedziom Elona Muska, który zapowiadał terraformację (proces zmiany warunków) czerwonej planety, zmiana jej środowiska na przyjazną człowiekowi nie jest możliwa przy wykorzystaniu obecnej technologii.

Amerykańscy naukowcy w zleconym przez NASA badaniu wykazali, że choć atmosferę Marsa w 95 proc. stanowi dwutlenek węgla, to gazowa powłoka otaczająca planetę jest bardzo cienka i rozrzedzona.

 

Z powodu warunków panujących na Marsie niemożliwym byłoby utrzymanie na jego powierzchni ciekłego stanu wody, co jest niezbędne do życia dla ziemskich organizmów żywych.

 

- Jedynymi gazami cieplarnianymi, które mogłyby ocieplić atmosferę Marsa, są dwutlenek węgla i para wodna - wskazuje Bruce Jakosky z Uniwersytetu w Kolorado, który jest głównym autorem badania.

 

Plany Muska - niewystarczające

 

Szef SpaceX Elon Musk w 2015 r. w programie "The Late Show with Stephen Colbert" zapewniał, że najszybszym sposobem na uwolnienie wystarczającej ilości gazów cieplarnianych na powierzchnię Marsa, byłoby zbombardowanie czap polarnych na jego biegunach za pomocą broni termojądrowej.

 

 

Najnowsze badania wskazują jednak, że uwolnienie gazu w taki sposób niewiele by dało. Ciśnienie atmosferyczne Marsa wynosi ok. 0,6 proc. ciśnienia Ziemi. Po zbombardowaniu biegunów ciśnienie wzrosłoby jedynie do 1,2 proc.

 

Naukowcy są zdania, że nawet jeśli udałoby się uwolnić "zamknięte w skałach i minerałach" gazy cieplarniane to nadal atmosfera Marsa wynosiłaby 6,9 proc. atmosfery Ziemi.

 

NASA

 

 

"W konsekwencji terraformacja Marsa nie jest możliwa przy wykorzystaniu dzisiejszej technologii" - zapewniono w badaniu.

 

polsatnews.pl, cnet.com

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie