Syria: 183 osoby zginęły w atakach dżihadystów

Świat
Syria: 183 osoby zginęły w atakach dżihadystów
PAP/EPA/ATEF SAFADI

183 osoby zginęły w serii ataków przeprowadzonych w środę przez bojowników Państwa Islamskiego (IS) na południu Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. To jeden z najtragiczniejszych bilansów podczas wojny trwającej w tym kraju od 2011 r.

Ataki miały miejsce w prowincji As-Suwajda, obecnie całkowicie kontrolowanej przez reżim Baszara el-Asada. To pierwsze od wielu miesięcy tak radykalne i gwałtowne ataki samobójcze oraz napaści na wioski dokonane przez dżihadystów.

 

"Zabijali ludzi w ich domach" 

 

Rami Abdel Rahman, szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, organizacji pozarządowej z siedzibą w Londynie, poinformował, że wśród zabitych jest 89 cywili. Dziesiątki osób są ranne. Bilans ofiar może wzrosnąć, gdyż cały czas przeszukiwane są wioski, zaatakowane przez bojowników Państwa Islamskiego.

 

- To najtragiczniejszy bilans w prowincji As-Suwajda od początku konfliktu - powiedział Rahman. - Dżihadyści-samobójcy detonowali pasy z materiałami wybuchowymi, napadali na wioski i zabijali ludzi w ich domach - dodał.

 

Według oficjalnych syryjskich mediów siły reżimu rozpoczęły kontratak, aby odeprzeć dżihadystów. Rahman stwierdził, że w tej akcji separatyści zmuszeni zostali do wycofania się w kierunku pustyni, a 38 z nich zginęło. Natomiast Państwo Islamskie w swoim oświadczeniu poinformowało, że rebelianci z powodzeniem atakują głównie pozycje reżimu w prowincji.

 

"ONZ potępia ataki na cywilów"

 

Środowe ataki już wywołały ostre reakcje. "ONZ potępia ataki na cywilów w As-Suwajdzie" - napisał w oświadczeniu koordynator humanitarny ONZ w Syrii Ali al-Zaatari.

 

"Ten nowy zbrodniczy akt Państwa Islamskiego potwierdza potrzebę koordynacji wysiłków społeczności międzynarodowej w celu wykorzenienia tego powszechnego zła na syryjskiej ziemi" - zakomunikowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

 

IS w ostatnich trzech latach poniosło w Syrii liczne porażki i kontroluje już jedynie 3 proc. terytorium kraju. Szala zwycięstwa zaczęła się przechylać na stronę reżimu w 2015 roku, gdy do wojny włączyła się Rosja, dzięki czemu wojska Asada przejęły 60 proc. terenów kontrolowanych wcześniej przez dżihadystów. 

 

PAP, polsatnews.pl

pez/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie