Francja i Malta przyjmą po 50 migrantów z 450-osobowej grupy. Efekt negocjacji z władzami UE

Świat
Francja i Malta przyjmą po 50 migrantów z 450-osobowej grupy. Efekt negocjacji z władzami UE
PAP/EPA/Miguel Paquet

Po całodniowych rozmowach z przywódcami krajów UE i wystosowaniu listu do nich, do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera oraz do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, premier Włoch poinformował, że Francja i Malta przyjmą po 50 migrantów z 450-osobowej grupy, która przypłynęła do Europy.

Premier Włoch Giuseppe Conte napisał na portalu społecznościowym: "Francja i Malta wezmą po 50 osób z 450 migrantów przejętych przez dwa okręty".

 

"Wkrótce napłyną zgłoszenia od innych krajów europejskich. To pierwszy ważny rezultat uzyskany dzisiaj, po dniu rozmów telefonicznych, jakie przeprowadziłem ze wszystkimi 27 liderami europejskimi" - oświadczył szef włoskiego rządu. Następnie dodał: "Nareszcie Włochy zostały wysłuchane".

 

Migranci dotarli w rejon Sycylii z Libii. 

 

Zaostrzając politykę migracyjną nowy rząd Włoch odstąpił od dotychczasowej praktyki, zgodnie z którą wszyscy migranci zabierani z pontonów i łodzi oraz ratowani rozbitkowie byli przewożeni wyłącznie do portów w tym kraju. Zostały one zamknięte dla statków organizacji pozarządowych ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym, a także dla innych jednostek patrolujących ten akwen. Władze w Rzymie żądają, aby migranci byli kierowani także do innych europejskich portów.

 

Wzrost nielegalnej migracji

 

Hiszpańskie służby ratownicze poinformowały, że w sobotę uratowały na Morzu Śródziemnym kolejną grupę ponad 340 migrantów, w tym jedną osobę płynącą na dętce od koła samochodu ciężarowego.

 

Według straży przybrzeżnej uratowano około 240 osób, które znajdowały się w 12 łodziach. Guardia Civil poinformowała o udzieleniu pomocy na morzu ponad 100 migrantom.

 

Z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) wynika, że tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku przybyło do Hiszpanii drogą morską 3345 nielegalnych migrantów, czyli o 38 proc. więcej niż w takim samym okresie 2017 roku.

 

IOM szacuje, że droga morska z Maroka do Hiszpanii jest obecnie najniebezpieczniejszą trasą na świecie pokonywaną przez migrantów. Średnio podczas przeprawy ginie jedna na 29 osób. 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie