Irańska nastolatka aresztowana za filmiki z Instagrama. Chciała pokazać ludziom jak tańczy

Świat
Irańska nastolatka aresztowana za filmiki z Instagrama. Chciała pokazać ludziom jak tańczy
flickr/Edgardo W. Olivera/CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne.

18-letnia Iranka Maedeh Hojabri została aresztowana za publikację filmów na Instagramie. Młoda Iranka opublikowała na swoim koncie kilkaset filmików, na których tańczy do piosenek irańskich, ale także zachodnich. Zatrzymano ją w zorganizowanej akcji przeciwko internautom, którzy publikując w sieci - zdaniem władz - łamią prawo. Dziewczyna musiała przeprosić za wpisy w telewizji publicznej.

Maedeh Hojabri opublikowała na swoim koncie około 300 filmów, na których tańczy w swojej sypialni do irańskich i zachodnich piosenek. Na niektórych z nich ma odkrytą głowę. Kobiety w Iranie muszą zakrywać włosy w miejscach publicznych. Konto Iranki śledziło 600 tys. użytkowników. Najpopularniejszy z filmów miał bliski milion odsłon.

 

 

Obecnie jej konto jest już usunięte, a jak podają lokalni aktywiści, została ona zatrzymana w zorganizowanej akcji irańskiej władzy wobec młodych tzw. internetowych influencerów, którzy zdaniem reżimu łamią prawo. W sobotę irańska telewizja publiczna wyemitowała przeprosiny Iranki - zapłakana Hojabri twierdziła, że nie chciała zachęcać innych do "robienia tego samego", a jedynie zyskać nowych fanów.

 

18-latka została wypuszczona za kaucją i obecnie czeka na proces. W ramach solidarności z młodą tancerką, Irańczycy publikują w mediach społecznościowych własne filmy, na których także tańczą.

 

Instagram jest jednym z ostatnich serwisów społecznościowych, który nie został zablokowany w Iranie. Mieszkańcy tego kraju nie mogą bowiem korzystać z Twittera i Facebooka.

 

To nie pierwszy raz, gdy w Iranie skazuje się kogoś za taniec. W 2014 roku sześć osób zostało skazanych na 91 batów i rok więzienia w zawieszeniu za taniec do piosenki "Happy" Pharella Williamsa.

 

BBC, Al-Jazeera, Guardian, polsatnews.pl

jm/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze