Gersdorf zostanie odwołana. We wtorek prezydent wyda postanowienie

Polska

We wtorek prezydent Andrzej Duda wyda postanowienie, w którym będzie wskazana data przejścia w stan spoczynku I prezes Sądu Najwyższego, sędzi Małgorzaty Gersdorf - powiedziała w rozmowie z poniedziałkowym "Dziennikiem Gazetą Prawną" podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek.

Prezydencka minister zapewniła, że "nigdy zamiarem pana prezydenta nie było czyszczenie czy pozbywanie się kogokolwiek z SN". - Wręcz przeciwnie - dodała.

 

Na uwagę, że jednak "taki jest efekt", ponieważ część składu SN zostanie wymieniona w wyniku zmiany wieku przechodzenia w stan spoczynku, Surówka-Pasek odparła, że "takie głosy można byłoby uznać za zasadne, gdyby nie było mechanizmu, który przewidywałby przedłużenie czasu orzekania po ukończeniu 65 lat. - Stworzenie szansy na dalsze orzekanie powoduje, że taki zarzut jest chybiony - podkreśliła.

 

Prezydent "realizuje dyspozycję zawartą w ustawie"

 

Pytana, czy sędzia Gersdorf przestanie być I prezesem, Surówka-Pasek zaznaczyła, że "przepis ustawy wskazuje, że wraz z przejściem w stan spoczynku przestaje się pełnić funkcję I prezesa SN". - Data stanowiąca owo przejście jest wskazywana przez prezydenta, który realizuje dyspozycję zawartą w ustawie - powiedziała.

 

Pytana, kiedy możemy spodziewać się postanowienia prezydenta w tej sprawie, Surówka-Pasek odparła, że terminem dla pana prezydenta jest wtorek, 3 lipca. - Wówczas będzie wydane postanowienie, w którym będzie wskazana data przejścia pani I prezes w stan spoczynku - zapowiedziała minister.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie