Miał zgwałcić i zamordować 12-latkę. Wpadł po 32 latach, bo zjadł śniadanie w restauracji

Świat
Miał zgwałcić i zamordować 12-latkę. Wpadł po 32 latach, bo zjadł śniadanie w restauracji
Flickr/Didriks/CC BY 2.0

66-letni Gary Charles Hartman został aresztowany w związku z zabójstwem i gwałtem na 12-latce, do którego doszło w 1986 roku w USA. Policjanci z Tacomy w stanie Waszyngton odnaleźli domniemanego sprawcę po 32 latach, gdy ten zostawił swoje DNA na serwetce w jednej z restauracji.

26 marca 1986 r. 12-letnia Michella Welch wyszła na plac zabaw ze swoimi dwiema młodszymi siostrami. Około godz. 10 zostawiła je same i pojechała na rowerze do domu po jedzenie. W międzyczasie dziewczynki zaczęły bawić się w innej części parku.

 

Gdy wróciły na miejsce, znalazły koc, jedzenie i rower Michella. Zaczęły szukać starszej siostry, ale nie było po niej śladu.

 

 

W poszukiwania zaangażowała się policja. Ciało 12-latki odnaleziono ok. 400 metrów od placu zabaw. Sekcja zwłok wykazała, że dziewczynka zmarła od uderzenia w głowę. Przed śmiercią została zgwałcona.

 

Genealogia i genetyka

 

Przez lata śledztwo nie przynosiło rezultatów. W 2006 r. próbowano porównać próbki DNA sprawcy z bazą przestępców. Nie znaleziono żadnego powiązania.

 

W 2018 r. policjanci z Tacomy rozpoczęli współpracę z genetykiem genealogicznym, który wykonał profesjonalne badania. Stworzył on prawdopodobny profil sprawcy na podstawie badań DNA i drzew genealogicznych różnych osób.

 

Przeprowadzone badania wskazały na dwóch braci, których DNA i możliwe pokrewieństwo pokrywały się z uzyskanym profilem. Policja zaczęła śledzić jednego z nich - 66-letniego Gary'ego C. Hartmana.

 

"I tak was znajdziemy"

 

4 czerwca Hartman wraz z kolegą pojechali przed pracą do restauracji, gdzie zamówili śniadanie. Policjanci usiedli kilka stolików dalej i obserwowali, jak mężczyzna kilkukrotnie obciera twarz serwetką. Gdy wyszedł, policja poprosiła obsługę o przekazanie dowodu w sprawie.

 

Jak się okazało, DNA z serwetki pokrywało się z tym, które zostało znalezione na ciele zabitej 12-latki.

 

 

Hartman został aresztowany i osadzony w więzieniu w Pierce County. W piątek został oskarżony o zabójstwo pierwszego stopnia i gwałt.

 

- Technologia badań DNA rozwija się niezwykle szybko. Jeśli jesteś przestępcą i zostawiłeś swoje DNA, to na dobrą sprawę możesz już się przyznać. I tak w końcu cię znajdziemy - powiedział prokurator z Pierce County Mark Lindquist.

 

komonews.com, polsatnews.pl

bas/paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze