MEN musi ujawnić nazwiska autorów podstaw programowych. Minister edukacji: wykonamy wyrok NSA

Polska

- Czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji sądu i wykonamy wyrok - zapewniła w programie "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News minister edukacji Anna Zalewska. Chodzi o decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego, w wyniku której MEN musi ujawnić nazwiska autorów podstaw programowych. - Resort, nie ujawniając nazwisk, chciał "zapewnić ekspertom piszącym podstawy całkowity spokój" - tłumaczyła minister.

Naczelny Sąd Administracyjny w czwartek oddalił skargę kasacyjną Ministerstwa Edukacji Narodowej na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, nakazujący ujawnienie nazwisk autorów podstaw programowych.

 

Chodziło o zapewnienie "spokoju"

 

Skargę na odmowę przez MEN udostępnienia nazwisk autorów podstaw programowych złożyła do WSA w Warszawie Fundacja Przestrzeń dla Edukacji. WSA jesienią ub.r. nakazał ministerstwu ujawnienie nazwisk. MEN złożyło skargę kasacyjną do NSA.

 

Wieczorem minister edukacji w programie "Wydarzenia i Opinie" została zapytana, dlaczego ministerstwo nie chciało ujawnić nazwisk autorów podstaw programowych. Odpowiedziała, że resort chciał w ten sposób "zapewnić ekspertom piszącym podstawy całkowity spokój".

 

W jej ocenie autorzy byli poddawani presji ze strony mediów. Przypomniała, że część autorów podstaw była publicznie znana. Wskazała na szefów zespołów pracujących nad podstawami, którzy - jak powiedziała - kontaktowali się z mediami.

 

"Nie będzie zwolnień nauczycieli"

 

W odpowiedzi na inne pytanie minister Zalewska zapewniła, że w przyszłym roku nie będzie zwolnień nauczycieli. - To zostało zaprojektowanie w ustawie - oznajmiła. Wyjaśniła, że chodzi o zapis, który uniemożliwił łączenie klas.

 

Przypomniała, że po raz z pierwszy od 2012 r. nauczyciele otrzymali podwyżki. Wskazała, że dla nauczyciela dyplomowanego wyniosły one 270 zł.

 

- To jest początek. W ciągu roku i 9 miesięcy nauczyciele otrzymają podwyżkę 15,8 proc. To będzie prawie 1000 zł. Przez trzy kolejne lata będzie  500 zł dla nauczycieli wyróżniających się - poinformowała. Dodała, że w lipcu nauczyciele "otrzymają ponad 1000 zł świadczenia urlopowego".

 

PAP, Polsat News, polsatnews.pl

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze