Władze USA przenoszą do więzień ponad tysiąc zatrzymanych przez urząd imigracyjny

Świat
Władze USA przenoszą do więzień ponad tysiąc zatrzymanych przez urząd imigracyjny
PAP/EPA/Yuri Gripas/POOL

Około 1600 zatrzymanych przez urząd imigracyjny USA trafi do zakładów karnych. Po raz pierwszy federalne więzienia zostaną wykorzystane w tak dużej skali w stosunku do osób zatrzymanych przez urząd.

- Więzienie w Victorville w Kalifornii przygotowuje się do przyjęcia 1000 osób - poinformowała rzeczniczka Urzędu Celno-Imigracyjnego USA. 

 

W pięciu federalnych więzieniach tymczasowo osadzane są osoby oczekujące na rozprawę w imigracyjnym sądzie cywilnym. Wśród nich są osoby, które potencjalnie będą ubiegały się o azyl.

 

Miasta azylowe

 

Członkowie więziennego związku pracowników twierdzą, że napływ zatrzymanych przez urząd imigracyjny rodzi pytania dotyczące bezpieczeństwa w więzieniach i obsady personelu więziennego.

 

W maju prezydent Donald Trump po raz kolejny skrytykował "miasta azylowe" czyli miasta, których władze odmawiają egzekwowania federalnego prawa imigracyjnego i nie wydają urzędowi imigracyjnemu osób nielegalnie przebywających na terenie Stanów Zjednoczonych, nawet jeśli osoby takie przebywają w miejskich aresztach, w oczekiwaniu na rozprawę sądową.

 

Prezydent zaapelował o zakończenie praktyki "łapania i zwalniania” (ang. catch and release) - zatrzymywania i wypuszczania na wolność z powodu braku miejsc w aresztach imigracyjnych - osób przyłapanych na próbie nielegalnego przekroczenia granicy.

 

Trump: odbierzemy ulice

 

Trump zwrócił uwagę, że przywódcy złożonego głównie z imigrantów z Ameryki Środkowej gangu przestępczego MS-13 "wezwali do dokonywania zamachów na życie nowojorskich policjantów, aby »znowu odzyskać ulice«".

 

- Oni są w błędzie. To my odbierzemy ulice. Tysiącami pozbywamy się ich z naszego kraju. Każdego tygodnia ustanawiamy nowy rekord - zapewnił.

 

- My także mamy program "łapania i zwalniania". Nazywa się on "złapać i zwolnić ich do tego kraju, z którego przybyli" - powiedział. 

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze