"Dżihad nie ma granic. Przyjdziemy do waszych domów". Atak hakerski na sieć polskich portali

Polska
"Dżihad nie ma granic. Przyjdziemy do waszych domów". Atak hakerski na sieć polskich portali
Grupa Tipmedia
Ilustracja, która pojawiała się na stronach zaatakowanych przez hakerów

Kilkadziesiąt portali działających w różnych miastach Polski oraz polskojęzyczny portal informacyjny w Londynie zostało sparaliżowanych po cyberataku typu "Deface". Polega on na podmianie zawartości strony internetowej na przygotowany przez hakerów materiał. Hakerzy zażądali m.in. "zatrzymania amerykańskich żołnierzy". Właściciel serwisów zgłosił sprawę m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

"Dżihad nie ma granic. Zatrzymajcie amerykańskich żołnierzy, albo przyjdziemy do waszych domów" - taki napis wyświetlił się we wtorek na głównych stronach sieci portali informacyjnych zarządzanych przez Grupę Tipmedia, m.in. w portalu Radio Tczew, Cooltura24 Londyn, Telewizja Sudecka, Telewizja Świnoujście. Na stronach pojawiło się zdjęcie z terrorystą i flagami Polski i USA . Portale były niedostępne przez większość dnia, a usuwanie skutków cyberataku zakończono w środę nad ranem.

 

Podmienione treści w 24 serwisach


W czwartek doszło do drugiego ataku, w którym podmieniono treść artykułów oraz ich tytuły w 24 serwisach informacyjnych obsługiwanych przez Grupę Tipmedia. Na stronach pojawiły się teksty w języku arabskim.


- Skala tego ataku hakerskiego, a zwłaszcza pozostawione przez hakerów treści, w oczywisty sposób musi być przedmiotem zainteresowania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo struktur państwa. Dlatego jako właściciel sieci portali składamy zawiadomienie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego licząc na profesjonalną identyfikację źródła tego ataku - powiedział polsatnews.pl Piotr Marek, prezes Grupy Tipmedia. Dodał także, że ataki zostały wykryte na samym początku.

 

- Zadziałały nasze procedury bezpieczeństwa i udało się je powstrzymać na pozostałych portalach należących do sieci - stwierdził Piotr Marek.


W odpowiedzi ABW poprosiła zawiadamiających o przesłanie listy adresów IP, z których dokonano ataków. - Przesłaliśmy taką listę, ale adresy IP były generowane przez TOR (The Onion Router, sieć, która zapewnia zapobiega analizie ruchu sieciowego, przez co zapewnia anonimowość - red.) - wyjaśnił Piotr Marek.

 

O ataku grupa powiadomiła również Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL.

 

Firma nie potrafi jeszcze oszacować strat

 

W piątek przed południem firma nadal pracowała nad przywróceniem działania zaatakowanych serwisów; z 24 zainfekowanych, nie działało jeszcze 10. Dopiero w piątek po południu awaria została całkowicie usunięta - dowiedział się portal polsatnews.pl.


- Straty są zarówno po naszej stronie, jak i naszych partnerów, ale trudno w tej chwili mówić o kwocie - przyznał prezes Grupy Tipmedia.


Grupa Tipmedia uruchomiła od 2015 r. prawie sto lokalnych portali informacyjnych dla lokalnych stacji telewizyjnych, rozgłośni radiowych, gazet lokalnych i wydawnictw. Piotr Marek podejrzewa, że właśnie dlatego, iż są największą grupą niezależnych lokalnych portali, to ich wybrano na cel ataku. 


polsatnews.pl

 

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze