Świadectwo z czekiem, czyli nagroda za dobre stopnie w szkole we Włoszech

Świat
Świadectwo z czekiem, czyli nagroda za dobre stopnie w szkole we Włoszech
Pixabay/fill

Nagrody w wysokości od 100 do 150 euro otrzymają pod koniec roku szkolnego najlepsi uczniowie technikum w Arezzo, w Toskanii. Pomysł nagradzania za dobre oceny i wysoki stopień z zachowania wywołał we Włoszech dyskusję i ma zwolenników.

To jedna z pierwszych szkół w kraju, która płaci za dobre stopnie - podkreślają media informując o inicjatywie dyrekcji technikum o profilu budowlanym i ekonomicznym.

 

Nagrodę otrzyma kilkudziesięciu uczniów

 

Na mocy decyzji dyrekcji aby wraz ze świadectwem otrzymać czek trzeba mieć średnią ocen co najmniej 7,5 w 10-stopniowej skali i "dziewiątkę" z zachowania. W tym roku przyznaną po raz pierwszy nagrodę otrzyma kilkudziesięciu uczniów spośród 930.

 

- Nie nazwałabym tego stypendium. To sposób na to, by zachęcić młodzież, zmotywować ją do nauki i krzewić właściwe zachowanie w klasie - wyjaśniła dyrektor Silvana Valentini, cytowana przez dziennik "La Repubblica".

 

W przeciwieństwie do stypendiów, których liczba jest z góry ustalona, w przypadku nagród finansowych nie ma takich ograniczeń. Dyrektor wyraziła nadzieję, że w przyszłym roku będzie mogła przyznać ich więcej niż obecnie.

 

- Naszym celem jest podniesienie poziomu przygotowania uczniów- zaznaczyła.

 

Pieniądze również od sponsorów

 

Pieniądze na nagrody pochodzą z kasy szkoły, a także od sponsorów, czyli miejscowych firm, w których uczniowie mają praktyki. Placówka wyasygnowała ze swoich funduszy około 5 tysięcy euro ograniczając wydatki na reklamy w mediach, publikowane by zachęcić uczniów i rodziców do jej wyboru po gimnazjum.

 

Podczas gdy na uniwersytetach nagrody finansowe stanowią normę, we włoskich szkołach średnich są one wyjątkową rzadkością. W niektórych uczniowie dostają bony wartościowe do wykorzystania w sponsorujących je firmach.

 

Uczniowie z Arezzo zapewniają, że podoba im się ten pomysł i wielu z nich przyznaje, że motywacja finansowa okazała się w ich przypadku skuteczna.

 

Włoscy nauczyciele są podzieleni w ocenie tej inicjatywy. Wśród różnych opinii na ten temat są i takie, że każda motywacja dla uczniów i promowanie dobrego zachowania są słuszne w chwili obecnego poważnego kryzysu edukacyjnego we Włoszech, objawiającego się falą agresji w szkołach. Od początku roku doszło do kilkudziesięciu przypadków napaści na nauczycieli ze strony uczniów, takich jak pobicia, upokarzania i pogróżki.


PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie