Gorzelak jest profesorem nauk ekonomicznych, specjalizuje się w problematyce rozwoju regionalnego i lokalnego. W latach 1996-2016 był dyrektorem Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Jest autorem i redaktorem ponad 60 książek i wielu artykułów, w znacznej części opublikowanych za granicą. Współpracował z agendami rządowymi, samorządami lokalnymi i regionalnymi w Polsce i na Ukrainie oraz z wieloma instytucjami międzynarodowymi (m.in. Bank Światowy, Komisja Europejska, OECD, Open Society Institute). Obecnie - wraz zespołem EUROREG - prowadzi badania m.in. w ramach Programu HORIZON 2020 w międzynarodowym projekcie badawczym COHESIFY: The Impact of Cohesion Policy on EU Identification.

 

Odmówili prezydentowi Dudzie

 

To kolejna osoba, która odmówiła przyjęcia odznaczenia od prezydenta Andrzeja Dudy.

 

W kwietniu ubiegłego roku przyjęcia Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odmówił konsul honorowy Alberto Stebelski-Orlowski.

 

Kilka dni później tytuł Kawalera Orderu Zasługi RP odrzuciła Annette Laborey, która w latach 1973-1991 była dyrektorem wykonawczym Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européene, wspierającej niezależnych intelektualistów, dziennikarzy i twórców z Europy Środkowo-Wschodniej, rządzonej przez komunistów. W latach 80. przywoziła do Polski pieniądze, elementy do powielaczy i książki.

 

W czerwcu Krzyża Wolności i Solidarności nie przyjął Zygmunt Łenyk, były opozycjonista i działacz antykomunistyczny. "Odmowa moja jest protestem przeciwko systematycznemu łamaniu przez Pana Prezydenta Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej" - napisał Łenyk w liście do kancelarii Prezydenta.

 

wyborcza.pl, polsatnews.pl