Wpadli na gorącym uczynku. Jeden kłusownik ustawił 56 wnyków

Polska

W Nadleśnictwie Lubartów (woj. lubelskie) zakończono tegoroczną akcję przeciwko kłusownikom. Podczas tych działań leśnicy oraz członkowie kół łowieckich znaleźli ich łupy: martwe jelenie i sarny. Zatrzymano trzech nielegalnie polujących. Jeden z nich korzystał z 56 wnyków, a łącznie w sześciu sprawach ujawniono i zabezpieczono 84 pułapki na zwierzęta.

Akcja "Kłusownik" była prowadzona w ramach działań związanych ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń. Osoby nielegalne polujące, a więc nieoddające zwierzyny do badań weterynaryjnych, mogą przyczyniać się do niekontrolowanego rozprzestrzeniania choroby. Teren Nadleśnictwa Lubartów leży w czerwonej oraz żółtej strefie zagrożenia ASF.

 

Łupy kłusowników: martwe jelenie i sarny


Podczas działań leśnicy oraz członkowie kół łowieckich znaleźli tusze jeleni i saren. Trzy sprawy zakwalifikowano jako usiłowanie kłusownictwa (art. 13 § 1 kk w zw. z art. 53 pkt.5 ustawy Prawo Łowieckie).


Część materiału dowodowego została nagrana przy pomocy kamer monitoringu oraz przez kamerę termowizyjną. Po analizie materiałów z leśnego systemu obserwacyjnego Straż Leśna ustaliła trzech podejrzanych, którzy przyznali się do winy.

 

Skorzystali z możliwości dobrowolnego poddania się karze

 

Po przedstawieniu im nagrań, podejrzani zaproponowali dobrowolne poddanie się karze. Straż Leśna przygotowała trzy akty oskarżenia, wnioskując o kary od pół do roku więzienia w zawieszeniu z podaniem ich do publicznej wiadomości.


W kolejnych trzech sprawach o kłusownictwo nie udało się ustalić winnych.

 

Jeden z kłusowników złapanych w Nadleśnictwie LubartówNadleśnictwo Lubartów
Jeden z kłusowników złapanych w Nadleśnictwie Lubartów

 

Od 2012 r. na terenie Nadleśnictwa Lubartów Straż Leśna zarejestrowała 39 spraw o kłusownictwo, ustaliła  21 sprawców i zabezpieczyła 238 wnyków.

 

Apel leśników: nie zdejmujcie samodzielnie sideł


Leśnicy apelują do osób korzystających z lasów, aby w przypadku znalezienia sideł, nie zdejmować ich samodzielnie i natychmiast powiadomić leśników lub strażników łowieckich. Może to ułatwić dotarcie do nielegalnie polujących.


polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie