"Cypryjska firma powiązana z PiS chciała sprzedać atrakcyjną działkę w Warszawie"

Polska
"Cypryjska firma powiązana z PiS chciała sprzedać atrakcyjną działkę w Warszawie"
Google Street View
Ulica Srebrna 16 w Warszawie

Firma zarejestrowana na Cyprze i powiązana ze spółką Srebrna, którą kontroluje Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, latem ubiegłego roku próbowała sprzedać atrakcyjną nieruchomość zlokalizowaną na warszawskiej Woli - informuje poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza". Dziennikarze dotarli do folderu z ofertą działki.

Chodzi o zabudowaną nieruchomość u zbiegu ul. Srebrnej i Towarowej w Warszawie o powierzchni 5 tys. 430 m kwadratowych. W folderze wyceniono ją na ok. 160 mln zł.

 

"Sprzedający oferuje działkę, pozwolenie na budowę dużego obiektu i wykreślenie z ewidencji zabytków  wraz z pozwoleniem na rozbiórkę stojących tam starych biur fabrycznych. Gwarantuje tez zaświadczenie o braku roszczeń do nieruchomości" - napisała gazeta. 

 

Srebrna Tower

 

Projekt nazwano Srebrna Tower. Miałby powstać 47-piętrowy wieżowiec, m.in. z restauracją na dachu, tarasem widokowym, powierzchnią biurową wynosząca 70 tys. metrów kwadratowych.

 

Właścicielem działki jest Srebrna sp. z o.o., firma zajmująca się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi w Warszawie. Spółkę utworzyły w 1995 r. osoby należące do Porozumienia Centrum. To na bazie tej partii powstało Prawo i Sprawiedliwość.

 

Głównym udziałowcem spółki Srebrna została Fundacja Prasowa "Solidarność", utworzona przez Jarosława Kaczyńskiego i jego współpracowników z PC (mniejszościowym udziałowcem była Barbara Czabańska, była żona Krzysztofa Czabańskiego i Jarosław Kaczyński - wnieśli po 2 tys. zł).

 

"Sprzedaż przez pośrednika"

 

W prospekcie dotyczącym warszawskiej nieruchomości, który trafił do kilku przedstawicieli dużych firm zajmujących się nieruchomościami, jako sprzedający występuje spółka Conarius, zarejestrowana w sierpniu 2015 r. na Cyprze. Najpierw właścicielem firmy była cypryjska spółka, potem jej udziały odkupił za 5 tys. euro znany warszawski deweloper. 

 

"Conarius to prawdopodobnie pośrednik, spółka kontrolowana przez Srebrną. Dlaczego z Cypru? Bo dzięki temu sprzedawca może uniknąć obowiązującego w Polsce podatku. To zysk rzędu kilkunastu milionów złotych" - "GW".

 

Dziennikarzom nie udało się jednak ustalić, czy nieruchomość znalazła nabywcę, bo spółka nie odpowiada na pytania.

 

Raj podatkowy

 

Dlaczego Cypr uchodzi za jeden z  rajów podatkowych. Bo poza tym, że jest członkiem UE, jest bardzo przyjazny dla inwestorów.

 

Ma m.in. niskie podatki - stawka podatku od osób prawnych CIT wynosi 10 proc., niskie koszty zakładania i funkcjonowania spółek i przede wszystkim bardzo wysoką kwotę wolną od podatku - wielokrotnie wyższą niż w Polsce- wynoszącą ponad 80 tys. zł.

 

Gazeta Wyborcza

 

mic/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie