Zamieszki w Kijowie. W miasteczku namiotowym znaleziono granaty i "tron Saakaszwilego"

Świat
Zamieszki w Kijowie. W miasteczku namiotowym znaleziono granaty i "tron Saakaszwilego"
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO; Facebook/Антон Геращенко

50 osób zostało zatrzymanych w trakcie zamieszek przed siedzibą parlamentu Ukrainy w Kijowie, gdy policja wkroczyła w sobotę rano do znajdującego się tam miasteczka namiotowego przeciwników władz - poinformowała policja. Funkcjonariusze poinformowali, że w namiotach znaleziono przedmioty przypominające granaty i koktajle Mołotowa.

Naczelnik kijowskiej policji Andrij Kryszczenko przekazał, że w wyniku zdarzenia ucierpiało sześciu demonstrantów i czterech policjantów. Miasteczko, które powstało jeszcze w październiku ub. roku, zostało zlikwidowane.

 

Zdjęcia z likwidacji miasteczka zamieścił na Facebooku członek kolegium MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Na fotografiach widać m.in. granaty, zawleczki, a także znalezioną w jednym z namiotów grafikę podobną do "Żelaznego Tronu" z serialu "Gra o Tron". Heraszczenko nazwał malunek "tronem Saakszwilego".

 

 

Szef biura prasowego MSW Ukrainy Artem Szewczenko wyjaśnił, że policja weszła do miasteczka w ramach kilku śledztw dotyczących m.in. wcześniejszych zamieszek z udziałem jego mieszkańców. W odpowiedzi na interwencję demonstranci zaczęli podpalać nagromadzone tam opony.

 

Siedziba sztabu Saakaszwilego

 

Miasteczko namiotowe znajdowało się na ulicy Hruszewskiego w Kijowie, tuż przy siedzibie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy, i poważnie utrudniało ruch w centrum miasta. Powstało ono w październiku jako siedziba sztabu protestów partii Ruch Nowych Sił, byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego.

 

Polityk ten w 2015 roku otrzymał z rąk prezydenta Petra Poroszenki obywatelstwo ukraińskie i został zaproszony do pracy na stanowisku gubernatora obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy.

Jego współpraca z prezydentem trwała do jesieni 2016 roku. Saakaszwili oskarżył wtedy Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych i ustąpił z urzędu. Potem założył własną partię, Ruch Nowych Sił, i zaczął domagać się impeachmentu szefa państwa.

 

Latem 2017 roku Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Ukrainy. W tym czasie znajdował się za granicą. We wrześniu tego samego roku Saakaszwili nielegalnie przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski.

 

12 lutego b. prezydent Gruzji został odesłany do Polski, która była ostatnim krajem, z którego przybył zza granicy. Po wydaleniu udał się do Holandii, gdzie mieszka jego żona, Holenderka Sandra Roelofs i ich dwaj synowie.

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze