Fox News: na zdjęciach satelitarnych widać nowe irańskie bazy wojskowe w Syrii

Świat
Fox News: na zdjęciach satelitarnych widać nowe irańskie bazy wojskowe w Syrii
Flickr/Blondinrikard Fröberg

Opublikowane we wtorek zdjęcia satelitarne pokazują nowo wybudowane, stałe irańskie bazy wojskowe w pobliżu stolicy Syrii Damaszku. Na zdjęciach widać m.in. hangary do przechowywania pocisków rakietowych mogących dosięgnąć Izraela - podała telewizja Fox News.

Zdjęcia satelitarne uzyskane przez Fox News pochodzą od firmy ImageSat International i według zachodnich źródeł wywiadowczych przedstawiają nową irańską bazę znajdującą się na północny wschód od Damaszku. Baza ma być dowodzona przez Al-Kuds, specjalną jednostkę operacyjną irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji.

 

Na zdjęciach widoczne są dwa białe hangary o wymiarach 27,5 metra na 18 metrów, które są używane do przechowywania pocisków rakietowych krótkiego i średniego zasięgu.

 

Fox News

 

Jeden z dowódców amerykańskich sił na Bliskim Wschodzie powiedział we wtorek na Kapitolu, że Iran zwiększa liczbę i jakość swoich pocisków rakietowych rozmieszczanych w tym regionie. Szef Centralnego Dowództwa USA generał Joseph Votel ocenił, że od czasu zawartej w 2015 roku umowy nuklearnej ze światowymi mocarstwami Iran zwiększa finansowanie swoich sił, w tym zwiększa środki na wysyłanie pocisków rakietowych i bojowników do Syrii i Jemenu.

 

Zniszczona przez izraelskie pociski 

 

Votel poinformował także, że w ciągu ostatnich pięciu lat Iran stworzył w Jemenie siatkę bojowników; zorganizowanie podobnych struktur w Libanie zajęło im w przeszłości około 20 lat.

 

Bazę podobną do tej na zdjęciach satelitarnych odkryto w 2017 roku na południe od Damaszku i została ona zniszczona w grudniu ubiegłego roku przez izraelskie pociski rakietowe ziemia - ziemia.

 

Korpus Strażników Rewolucji, złożony z formacji lądowych, morskich i powietrznych, to najlepiej wyszkolona i wyposażona część sił zbrojnych Iranu.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze