Utrzymane kary w sprawie o gwałt i zabójstwo młodej kobiety w Sokółce

Polska

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w środę kary 25, 15 i 12 lat więzienia w procesie trzech osób oskarżonych w sprawie o gwałt i zabójstwo młodej kobiety w Sokółce (Podlaskie). Wyrok jest prawomocny. Obrońca skazanego na 25 lat Piotra N. zapowiedziała złożenie wniosku o kasację do Sądu Najwyższego.

Proces dotyczył zbrodni ze stycznia 2009 r. Znajoma jednego z oskarżonych została wówczas zgwałcona i zamordowana we własnym mieszkaniu. Zabójcy zadali jej kilkadziesiąt ran kłutych i ciętych; z mieszkania zginęły różne przedmioty.

 

Przez długi czas sprawców tej zbrodni nie można było ustalić. Przełom nastąpił m.in. po ponownej analizie sprawy przez tzw. policyjne archiwum X. Na początku 2014 r. ustalono najpierw pierwszego podejrzanego, potem dwóch kolejnych.

 

Sąd I instancji skazał całą trójkę zarówno za zabójstwo, jak i za gwałt. Wyroki 25, 15 i 12 lat więzienia Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał, obrońcy złożyli jednak kasację zwracając uwagę m.in. na to, że formalnie nikt z bliskich zmarłej nie złożył wniosku o ściganie za gwałt (wówczas był jeszcze potrzebny).

 

Sąd Najwyższy uznał, iż faktycznie doszło do takiego uchybienia, stanowiącego tzw. bezwzględną przyczynę odwoławczą. Uchylił wyrok i sprawę przekazał sądowi apelacyjnemu.

 

PAP, Polsat News

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze