Będą syreny w rocznicę powstania w getcie warszawskim. Włączy je ratusz

Polska
Będą syreny w rocznicę powstania w getcie warszawskim. Włączy je ratusz
commons.wikimedia.org/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL
Na zdjęciu: Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie

- Bez względu na decyzję wojewody mazowieckiego, 19 kwietnia miasto uczci 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim włączając wszystkie swoje 54 syreny, które podlegają ratuszowi - powiedział polsatnews.pl rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Bartosz Milczarczyk.

Jak wyjaśnił Milczarczyk Warszawa ma dwa połączone systemy alarmowe, działające równolegle. Za jeden, znacznie większy, liczący niemal dwieście syren, odpowiada wojewoda. Drugi system - mniejszy, podlega miastu.

 

I to właśnie te syreny warszawiacy usłyszą 19 kwietnia. O której i jak długo będą pracowały - te szczegóły zostaną dopiero ustalone.

Milczarczyk powiedział, że to inicjatywa własna ratusza, a Mike Urbaniak nie występował z taką prośbą do miasta

 

To nie hołd tylko przegląd techniczny

 

Komentując decyzję wojewody o niewłączaniu syren w rocznicę zrywu w żydowskim getcie Milczarczyk stwierdził, że przecież urząd wojewody włącza syreny 1 sierpnia w godz. "W" (o godz. 17), aby mieszkańcy mogli oddać hołd i uczcić pamięć poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.

 

Pomysł włączenia syren w 75 rocznice powstania w getcie warszawskim wyszedł od dziennikarza Mike'a Urbaniaka, który chciał, aby w ten sposób upamiętnić bojowników zrywu, podobnie jak to się dzieje w przypadku rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

 

W odpowiedzi wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS) zdecydował, że syreny z systemu wojewódzkiego nie zostaną włączone dla uczczenia 75 rocznicy żydowskiego powstania 19 kwietnia.

 

"Jestem zszokowany. Nie tylko odmową (...) ale kuriozalnym uzasadnieniem wojewody - powiedział Urbaniak onetowi.pl i dodał: "wojewoda pisze, że nie włącza się syren, ponieważ są one po to, by ostrzegać przed niebezpieczeństwem. Ale są włączane 1 sierpnia. Dlaczego? Z odpowiedzi wynika, że przypadkiem. Akurat wtedy sprawdzają, czy działa system" - twierdzi Urbaniak.

 

Miasto dwóch powstań

 

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego powiedział w rozmowie z onet.pl, że Warszawa jest "miastem dwóch powstań przeciw niemieckiej okupacji".

 

"To nasze warszawskie dziedzictwo. Warto ten fakt właściwie upamiętniać. Pomysł uruchomienia syren w rocznicę powstania w getcie warszawskim jest dobry i mam nadzieję, że uda się go zrealizować" - cytuje Ołdakowskiego onet.pl.

 

Obchody rocznicy powstania w getcie organizuje Muzeum Żydów Polskich POLIN. W rocznicę jego wybuchu rozdawane są żółte żonkile.

 

 

polsatnews.pl, onet.pl

dro/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie