Walka z "polskimi obozami" za pomocą Wikipedii. "Aktywna obrona wizerunku Polski"

Polska
Walka z "polskimi obozami" za pomocą Wikipedii. "Aktywna obrona wizerunku Polski"
Flickr/LeanForward lf/CC BY-SA 2.0

Działacze Instytutu Zmian chcą wykorzystać internetową encyklopedię do budowania wizerunku Polski za granicą; w ramach projektu "Patriot" będą tłumaczyć informacje dot. relacji polsko-żydowskich i publikować je w zagranicznych edycjach Wikipedii.

Projekt "Patriot" to akcja organizowana przez Instytut Zmian, której głównym celem jest tłumaczenie haseł o polskiej historii, zabytkach, kulturze oraz gospodarce i publikowanie ich w zagranicznych edycjach Wikipedii. Zdaniem organizatorów projekt ma popularyzować polską kulturę, przeciwdziałać przekłamaniom historycznym i zwiększać atrakcyjność turystyczną Polski.

 

"Sprawy we własne ręce"

 

Dotychczas, w ramach projektu, w angielskiej edycji internetowej encyklopedii znalazły się tłumaczenia haseł poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. Jak wskazywali organizatorzy, inspiracją do ich wyboru było przemówienie, które prezydent USA Donald Trump wygłosił w lipcu ubiegłego roku w Warszawie.

 

Koordynator akcji Tomasz Gontarz powiedział, że głównym celem projektu ma być walka z przekłamaniami historycznymi, w tym z określeniem "polskie obozy zagłady".

 

- W związku z międzynarodowymi kontrowersjami po przyjęciu noweli ustawy o IPN, chcemy wziąć sprawy we własne ręce i aktywnie włączyć się w obronę wizerunku naszego kraju poprzez przekazywanie prawdy historycznej osobom, które języka polskiego nie znają - wskazywał.

 

Dlatego - jak mówił Gontarz - kolejnym etapem projektu będzie przetłumaczenie na inne języki oraz rozbudowywanie istniejących już notek encyklopedycznych poświęconych: rodzinie Ulmów, Irenie Sendlerowej, Janowi Karskiemu, "Żegocie", Antoninie Żabińskiej, a także informacji poświęconych niemieckim represjom wobec Polaków pomagających Żydom.

 

- Mamy nadzieję, że pozwoli to nam uwrażliwić zagranicznych internautów, że Polacy nie byli współsprawcami Holocaustu, tylko osobami ratującymi w tamtym czasie swoich sąsiadów" - podkreślił Gontarz. "Nie chcemy uprawiać propagandy, tylko rzetelnie informować - dodał.

 

Konflikt polsko-żydowski

 

Instytut Zmian to think tank założony w 2010 roku; ma on na celu prowadzenie działalności informacyjnej z zakresu szeroko rozumianego prawa, ekonomii oraz zasad funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, upowszechnianie nauki, szerzenie idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i promowanie różnorodnych form aktywności społecznej.

 

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę we wtorek; postanowił jednocześnie - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Na początku lutego, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze