85 proc. Polaków przeciwnych zaostrzeniu prawa aborcyjnego

Polska
85 proc. Polaków przeciwnych zaostrzeniu prawa aborcyjnego
Polsat News

44 proc. Polaków opowiada się za pozostawieniem obecnego prawa aborcyjnego w dotychczasowej formie, a 41 proc. jest za jego liberalizacją. Tylko 15 proc. badanych jest za zakazem aborcji. Nieco ponad połowa ankietowanych twierdzi, że rząd Zjednoczonej Prawicy narzuca Polakom swój światopogląd oraz ingeruje w wolność sumienia i wyznania. Sondaż został przeprowadzony dla serwisu ciekaweliczby.pl.

 

Najwięcej zwolenników nieingerowania w obecne prawo aborcyjne jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej (50 proc.) oraz Prawa i Sprawiedliwości (47 proc.).


Z kolei za liberalizacją prawa, czyli zwiększeniem możliwości przeprowadzenia aborcji, opowiada się najwięcej wyborców Nowoczesnej (47 proc.), następnie PO (40 proc.), ale również 35 proc. zwolenników PiS.

 

Najwięcej opowiadających się za zaostrzeniem przepisów aborcyjnych jest wśród sympatyków Kukiz’15 (32 proc.).

 

 

- Uzyskane wyniki dowodzą, że nawet w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości ideologiczne zapędy skrajnie prawicowego skrzydła tej partii nie mają zbytniego poparcia - powiedział dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Wyniki badania pokazały również, że dokonywanie aborcji nie jest zjawiskiem obcym polskiemu społeczeństwu i prawie co trzeci Polak (31 proc.) zna osobiście kogoś, kto jej dokonał.

 

 

Ponad połowa Polaków (53 proc.) uważa też, że rząd Zjednoczonej Prawicy narzuca Polakom swój światopogląd oraz ingeruje w wolność sumienia i wyznania. Zaledwie 17 proc. jest przeciwnego zdania, a 30 proc. nie jest w stanie odnieść się do tej kwestii. 

 

Najwięcej osób przekonanych o ingerencji rządu w wolność sumienia i wyznania oraz narzucaniu swojego światopoglądu jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej (72 proc.) oraz Nowoczesnej (66 proc.), ale nie brakuje ich też wśród zwolenników Kukiz’15 (54 proc.), a nawet PiS (34 proc.).

 

 

 

Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 26-29 stycznia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1077). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

 

ciekaweliczby.pl, polsatnews.pl

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie