"Prośba, by byli naszymi ambasadorami". Karczewski napisze list do Polonii ws. noweli ustawy o IPN

Polska

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że w poniedziałek napisze list do wszystkich środowisk polonijnych poświęcony sytuacji wokół nowelizacji ustawy o IPN i temu jaka była intencja tej noweli. - Będzie to też prośba, by byli naszymi ambasadorami - dodał. Dodał, że list ma być również "zakamuflowanym apelem do pozycji".

- Na pewno w poniedziałek, (...), napiszę list do wszystkich środowisk polonijnych. Do wszystkich tych, do których mamy adresy - powiedział Karczewski w radiu RMF FM. Dodał, że list będzie miał formę otwartą i ukaże się także w internecie.

 

List - jak mówił - ma wyjaśnić obecną sytuację związaną z nowelizacją i "jaka była intencja tej ustawy" i "w jakim jesteśmy miejscu dyskusji, debaty. Co chcemy osiągnąć, jaka jest prawda".

 

- (Będzie to) prośba do wszystkich środowisk polonijnych, do wszystkich tych, którzy czują korzenie polskie, do tych, którzy czują się Polakami, prośba o to, by byli naszymi ambasadorami - powiedział Karczewski

 

Karczewski: zakamuflowany apel do opozycji

 

Pokreślił, że list ma służyć także jako "zakamuflowany apel do opozycji". - W (ubiegłą) niedzielę oglądałem programy polityczne w różnych (...) telewizjach. Opozycja mówiła podobnie jak politycy Prawa i Sprawiedliwości. Później ta debata w Senacie pokazała, że jest moment gdzie można "dokopać" (...) gdzie znowu (mamy) totalną opozycję - stwierdził Karczewski.

 

Zapytany, czy taki list nie powinien być skierowany także do międzynarodowych środowisk, amerykańskich, żydowskich czy ukraińskich, Karczewski odpowiedział: "pomyślimy".

 

Podkreślił, że Senat sprawuje opiekę nad Polonią. - Mamy bardzo dużo kontaktów z Polonią, więc liczę na bardzo dużą aktywność Polonii - dodał marszałek Senatu.

 

PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze