Nie żyje założyciel Ikei Ingvar Kamprad

Świat
Nie żyje założyciel Ikei Ingvar Kamprad
PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

W wieku 91 lat w sobotę zmarł miliarder, założyciel sieci sklepów Ikea Ingvar Kamprad - ogłosiła w niedzielę szwedzka forma. Założone przez niego ponad 70 lat temu imperium meblowe jest dzisiaj znane na całym świecie.

"Jeden z największych przedsiębiorców XX wieku, Ingvar Kamprad, odszedł w spokoju 27 stycznia, w swym domu" - napisała firma. Opisała go jako "typowego Szweda z południa" kraju, "pracowitego i upartego, bardzo ciepłego i z wesołym błyskiem w oku".

 

Nazwa firmy powstałej w roku 1943 to skrót od pierwszych liter imienia i nazwiska urodzonego w 1926 roku Kamprada oraz nazw miejscowości, z którymi był on związany: Ingvar, Kamprad, Elmtaryd, Agunnaryd.

 

Miliarder zaczynał swoją karierę jako 17-latek, sprzedając początkowo długopisy oraz zegarki.

 

Rzadko udzielał wywiadów 

 

Sukces koncepcji sklepów IKEA, oferujących meble i elementy wyposażenia wnętrz, które samemu można złożyć przy pomocy prostych narzędzi, spowodował, że Ingvar Kamprad stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

 

Do końca jednak prowadził bardzo oszczędne życie.

 

Kamprad rzadko udzielał wywiadów, za to chętnie rozmawiał z pracownikami sklepów oraz klientami.

 

W roku 1994 media ujawniły, że założyciel IKEA od lat 40. aż do 50. ubiegłego wieku był związany ze szwedzkim ruchem faszystowskim. Ingvar Kamprad tłumaczył później, że było to jego "największą życiową porażką".

 

Sklepy zlokalizowane w 29 krajach na świecie

 

Dziś formalnie IKEA jest własnością zarejestrowanej w Holandii fundacji, a prawa do nazwy i marki należą do innej fundacji, należącej do rodziny Kamprada, zarejestrowanej w Lichtensteinie. Ten wątek był poruszany przez szwedzkie media; sugerowano, że to próba niepłacenia podatków w Szwecji.

 

W 2011 roku Kamprad założył w Szwecji rodzinną fundację, która zajmuje się wspieraniem przedsiębiorczości i innowacyjności w regionie Smalandii, z której założyciel IKEA pochodził. W roku 2014 na stałe przeprowadził się do Szwecji, skąd wyjechał w 1974 roku - najpierw do Danii, a potem do Szwajcarii.

 

W 2017 roku ponad 900 milionów ludzi odwiedziło 400 sklepów IKEA zlokalizowanych w 29 krajach na świecie.

 

PAP

mr/zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie