Obywatele RP chcą delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego

Polska
Obywatele RP chcą delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego
commons.wikimedia.org/Rosiek.kub/CC BY-SA 4.0
Na zdjęciu: marsz ONR w Poznaniu.

Obywatele RP zażądali delegalizacji ONR i pozbawienia statusu organizacji pożytku publicznego stowarzyszeń propagujących faszyzm, jak: Duma i Nowoczesność oraz Orle Gniazdo. Zarzucają bierność policji i prokuraturze, które - według nich - zamiast ścigać za propagowanie faszyzmu i nazizmu oraz używanie faszystowskich symboli, zajmują się "szykanowaniem" uczestników antyfaszystowskich protestów.

"Dzisiaj żądamy delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego i odebrania statusu organizacji pożytku publicznego wszystkim organizacjom, które propagują faszyzm i nacjonalizm. Zgodnie z ustawą o pożytku publicznym status organizacji pożytku publicznego należy się jedynie tym, którzy »podejmują się zadań ważnych, potrzebnych z punktu widzenia ogółu, czy jakiejś grupy będącej, na tle społeczeństwa« - zaapelowali Obywatele RP.

 

Policja "szykanuje" działaczy antyfaszystowskich

 

Według Obywateli RP policja regularnie zatrzymuje działaczy antyfaszystowskich, którzy protestują przeciwko publicznemu szerzeniu ideologii nacjonalistycznej i faszystowskiej. Takich osób ma być obecnie 77.

 

"Manifestacje i pikiety antyfaszystowskie organizowane przez Obywateli RP skutkują szykanami wobec ich działaczy: rocznica postania ONR 29 kwietnia 2017 - 20 postępowań; sprzeciw wobec wykorzystywania przez organizacje faszystowskie Powstania Warszawskiego do szerzenia swojej ideologii - 2 postępowania; blokada przemarszu faszystów z Młodzieży Wszechpolskiej - 44 postępowania; sprzeciw wobec wykorzystywania przez organizacje faszystowskie Święta Niepodległości do szerzenia swojej ideologii i prezentowania faszystowskich treści – minimum 11 postępowań" - napisano na stronie organizacji.

 

"To obecna władza, cynicznie wykorzystująca nastroje społeczne, jest odpowiedzialna za rosnącą liczbę zachowań nacjonalistycznych i faszystowskich. Rządząca partia gloryfikuje »bohaterów«, którzy popełniali zbrodnie na tle rasistowskim. Także samorządy, wydając zgodę na manifestacje o charakterze nacjonalistycznym, ponoszą odpowiedzialność za bezkarność nacjonalistów" - napisano na stronie Obywateli RP.

 

Organizacja podkreśla, że w tym czasie "faszyści dzierżący rasistowskie transparenty, lżący, opluwający i stosujący wobec nich (działaczy antyfaszystowskich - red.) przemoc fizyczną, są bezkarni".

 

Urodziny Adolfa w śląskim lesie

 

Wystąpienie Obywateli RP to pokłosie materiału Superwizjera TVN. Dziennikarze tej stacji udokumentowali podczas wielomiesięcznego śledztwa, że działalność niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", nosi znamiona propagowania i akceptowania faszyzmu i nazizmu.

Na nagraniach wykonanych ukrytą kamerą są utrwalone m.in. obchody 128. urodzin przywódcy III Rzeszy Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Fuehrera z jego czarno-białą podobizną oraz drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" oraz częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi już postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu. Zostało ono objęte zwierzchnim nadzorem przez Prokuraturę Krajową. We wtorek poinformowano o zatrzymaniu trzech mężczyzn, którym zarzucono propagowanie nazistowskiego ustroju poprzez "zorganizowanie i przeprowadzeniu 128. rocznicy urodzin przywódcy rzeszy niemieckiej, w trakcie której pochwalano, afirmowano te rządy, prezentowano i wykorzystywano emblematy, nagrania i teksty oraz inne gesty nawiązujące do symboliki nazistowskiej".

 

Podczas przeszukań prowadzonych u zatrzymanych w tej sprawie osób zabezpieczono m.in. nazistowskie mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje. Sprawdzane mają też być telefony komórkowe uczestników tego spotkania.

 

Zbiórka na polskiego mordercę politycznego

 

Jak podkreślaja Obywatele RP 18 stycznia tego roku nowy minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński dał zgodę stowarzyszeniu Duma i Nowoczesność na zorganizowanie zbiórki publicznej na rzecz Janusza Walusia, który w RPA odbywa karę więzienia za motywowany rasizmem polityczny mord z 1993 na przywódcy partii komunistycznej Chrisie Hanim.

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze