Nie ma decyzji Sądu Najwyższego ws. pytań dotyczących kontrmanifestacji smoleńskich

Polska
Nie ma decyzji Sądu Najwyższego ws. pytań dotyczących kontrmanifestacji smoleńskich
Polsat News

Do szerszego składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego trafiły pytania prawne sformułowane przez stołeczny sąd apelacyjny w związku z rozpatrywaniem zażaleń na wydane przez wojewodę zakazy organizacji tzw. kontrmanifestacji smoleńskich - zdecydował we wtorek SN.

"Oprócz przedstawionych przez sąd pytający i strony wątpliwości prawnych, trzeba też wskazać na powagę przedstawionych zagadnień. Prawo do organizowania i uczestniczenia w zgromadzeniach należy do podstawowych uprawnień obywateli, niezbędnych do funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego" - uzasadnił decyzję skierowania zagadnień do poszerzonego skład sędziowskiego sędzia SN Krzysztof Staryk.

 

We wtorek troje sędziów Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych SN rozstrzygnąć miało kwestie przedstawione przez Sąd Apelacyjny.

 

Sąd ten zapytał SN, czy po upływie terminu zakazanego zgromadzenia możliwe jest rozpoznanie "odwołania od zarządzenia zastępczego wojewody" o zakazie tego zgromadzenia oraz czy organ gminy - w tym przypadku prezydent m.st. Warszawy - jest uprawniony do wniesienia odwołania od takiego zarządzenia zastępczego wojewody zakazującego zgromadzenia.

 

Pierwszeństwo zgromadzeń cyklicznych 

 

Od kwietnia zeszłego roku obowiązują zmiany w Prawie o zgromadzeniach, które m.in. dały pierwszeństwo tzw. zgromadzeniom cyklicznym, czyli np. organizowanym każdego 10 dnia miesiąca zgromadzeniom mającym na celu oddanie hołdu ofiarom katastrofy w Smoleńsku. Ustawa daje możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

 

Zgodnie z zapisami Prawa o zgromadzeniach jeżeli wojewoda wydał zgodę na odbycie zgromadzenia cyklicznego w miejscu i czasie, w których miało się odbyć inne zgromadzenie, organ gminy wydaje decyzję o zakazie takiego innego zgromadzenia. Zaś w przypadku niewykonania przez organ gminy tego obowiązku, wojewoda wydaje niezwłocznie tzw. zarządzenie zastępcze o zakazie zgromadzenia.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie