Nowa metoda wykrywania raka. Test krwi ma ujawnić chorobę zanim pojawią się jej objawy

Technologie
Nowa metoda wykrywania raka. Test krwi ma ujawnić chorobę zanim pojawią się jej objawy
Pixabay.com/PublicDomainPictures/CC0 Creative Commons

"CancerSEEK", czyli "poszukiwacz raka" ma wykrywać komórki nowotworowe nawet o rok wcześniej niż inne stosowane dotąd metody. Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA przeprowadzili testy krwi u pacjentów z ośmioma odmianami nowotworów: jajników, piersi, wątroby, żołądka, trzustki, przełyku, okrężnicy i płuc. Wobec pięciu z nich nie było do tej pory metody wczesnego wykrywania.

Metoda została opracowana blisko rok temu. Działanie testu krwi polega na wychwytywaniu z krwi nieprawidłowego DNA.

 

Test został wykonany na ponad 1000 chorych, u których już wcześniej zdiagnozowano nowotwór.

 

"Cancer Seek" prawidłowo zidentyfikował 16 genów i 8 rodzajów białek, które występują w chorobach nowotworowych, w 70 proc. przypadków. Wykazał różną skuteczność w różnych odmianach nowotworu. Raka wątroby i jajnika wykrył w 95 proc. przypadków, wątroby i trzustki w 75 proc., przełyku i odbytu w 65 proc., płuc w 58 proc. Najniższą skutecznością wykazał się w przypadku raka piersi - w 33 proc.

 

Niemal nie wykazał  też wyników fałszywie pozytywnych - wykazał je zaledwie w 1 proc. przypadków.

 

Rośnie prawdopodobieństwo wyleczenia

 

Uniwersalny test krwi na raka daje możliwość wykrycia komórek nowotworowych zanim te rozprzestrzenią się w organizmie. To oznacza, że dzięki tak szybkiej wykrywalności i lokalizacji nowotworu we wczesnym stadium, znacznie zwiększa się również prawdopodobieństwo jego wyleczenia.

 

Docelowo badacze chcą osiągnąć możliwość wykrywania nowotworów, które dotychczas przebiegają bezobjawowo. Kolejne badania mają zatem pozwolić na przetestowanie metody na przypadkach ze znacznie mniej zaawansowanymi stadiami choroby oraz wśród osób, u których dotychczas jeszcze nie zdiagnozowano nowotworu.

 

Szczególną rolę testowanej metody naukowcy podkreślają w kontekście nowotworów, które później niż inne dają objawy w organizmie chorego. Jednym z nich jest rak trzustki, który powoduje znaczną umieralność.

 

Test ma jednak jeszcze wady. Naukowcy zwracają uwagę, że osoby, które nim przebadano, miały już pierwsze objawy choroby.

 

bbc.com, theguardian.com

mc/dro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie