Operacja kolana Sonika bez komplikacji. "Minie co najmniej kilka miesięcy, zanim zacznie trenować"

Polska
Operacja kolana Sonika bez komplikacji. "Minie co najmniej kilka miesięcy, zanim zacznie trenować"
PAP/Marcin Bielecki

Bez komplikacji przebiegła operacja stawu kolanowego rajdowca Rafała Sonika, którą przeprowadzili we wtorek lekarze ze szpitala w szczecińskim Zdunowie. - Minie co najmniej kilka miesięcy, zanim zacznie trenować - powiedział chirurg dr Dariusz Larysz.

- Operacja trwała półtorej godziny, przebiegła bez jakichkolwiek niespodzianek czy powikłań, zgodnie z planem - powiedział dziennikarzom we wtorek dr Dariusz Larysz z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w szczecińskim Zdunowie. - Sam uraz był dość ciężki. Na skutek wypadku zmiażdżona została część stawu kolanowego. To było nie tylko złamanie samej kości, ale też uszkodzenie więzadeł, tkanek, chrząstek stawowych - dodał.

 

Jak wyjaśnił chirurg, lekarze odtworzyli cały kształt kolana i powierzchnie stawowe, ale teraz konieczny będzie duży reżim pooperacyjny i rehabilitacyjny.

 

"Jest bardzo silnym człowiekiem"

 

- Myślimy, że nie będzie z tym żadnego problemu. Pan Sonik jest bardzo silnym człowiekiem, bardzo zdyscyplinowanym pacjentem, niezwykle dokładnym w tym, co robi. Rokowania co do jego powrotu i aktywności są dobre - powiedział Larysz.

 

Według lekarzy, minie co najmniej kilka miesięcy, zanim rajdowiec będzie mógł ponownie trenować. Za około rok będzie mógł wrócić do pełnej aktywności.

 

Rafał Sonik wycofał się z Rajdu Dakar po tym, jak w środę jadąc quadem spadł z wydmy podczas piątego etapu z San Juan de Marcona do Arequipy. Dojechał do mety, ale badania w ambulatorium na biwaku wykazały złamanie kości strzałkowej i piszczelowej. Samolotem medycznym przetransportowany został do szpitala w stolicy Peru, gdzie spędził dwa dni. Lekarze ze szpitala w Zdunowie oceniają, że w najbliższą sobotę będzie mógł wrócić do domu.

 

PAP

 

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie