Holender sprzedawał w Belgii nielegalne leki w polskim supermarkecie. Wpadł

Świat
Holender sprzedawał w Belgii nielegalne leki w polskim supermarkecie. Wpadł
Pixabay

Polski supermarket Bigel w Roeselare w zachodniej Belgii sprzedawał bezprawnie leki importowane z Polski. Belgijska Inspekcja Farmaceutyczna zarekwirowała wszystkie medykamenty i produkty zdrowotne ze sklepowych półek i wszczęła dochodzenie. Na sklepowych półkach pojawiły się m.in. polskie środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i syropy na kaszel.

Leki w Belgii mogą być sprzedawane wyłącznie przez farmaceutów. Muszą również mieć etykiety i ulotki w trzech językach urzędowych: niderlandzkim, francuskim i niemieckim. Te oferowane w polskim supermarkecie takich ulotek nie miały.

 

Leki zabezpieczono i rozpoczęto ich badanie


- Leki nie są podrobione, co wcale nie sprawia, że nie są niebezpieczne - powiedziała Ann Eeckhout, rzeczniczka Federalnej Agencji ds. Leków i Produktów Zdrowotnych (FAMHP), w rozmowie z dziennikiem De Standaard.


Inspektorzy sprawdzają, od jak dawna trwała sprzedaż. Wszystkie oferowane w supermarkecie leki zostały zabezpieczone i rozpoczęto ich badanie. Wiadomo już, że właściciel supermarketu poniesie konsekwencje wprowadzenia medykamentów do obrotu poza kontrolą farmaceutyczną.

 

- Na sklep zostanie nałożona kara administracyjna - wyjaśniła rzeczniczka.

 

FAMHP przypomniał również, że również klienci kupujący leki z nielegalnego źródła mogą zostać ukarani.

 

Reakcja służb po reportażu w telewizji VTM Nieuws


Sprawa nielegalnej sprzedaży leków wyszła na jaw po wyemitowaniu w sobotę wieczorem reportażu w telewizji VTM Nieuws. Dziennikarze pokazali, że w supermarkecie można bez przeszkód kupić lekarstwa z Polski, które nie tylko nie mają żadnych ulotek w języku niderlandzkim, ale też pozostają całkowicie poza kontrolą inspekcji farmaceutycznej.

 

Właścicielem polskiego supermarketu w Belgii jest Holender. Dziennikarze telewizji VTM Nieuws próbowali zdobyć jego komentarz w tej sprawie, ale reporterom nie udało się do niego dotrzeć.


hln.be, polsatnews.pl

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze