Chcą więcej uprawnień dla policji. Pretekstem konieczność "zwiększenia ochrony prawnej" funkcjonariuszy

Polska
Chcą więcej uprawnień dla policji. Pretekstem konieczność "zwiększenia ochrony prawnej" funkcjonariuszy
Polsat News

Policjant ma mieć prawo do wydawania poleceń, a niezastosowanie się do polecenia będzie wykroczeniem - o taki m.in. zapis chce znowelizować Ustawę o policji Komendant Główny Policji. Jako uzasadnienie podaje konieczność "zwiększenia ochrony prawnej" funkcjonariuszy, którzy podczas swojej służby "narażeni są na pomówienia, niezasadne utrudnianie (,,,) i inne reakcje".

Szef KGP powołał już zespół, który ma przygotować "narzędzia i rozwiązania prawne zwiększających ochronę prawną policjantów".

 

- Funkcjonariusze podejmują rocznie kilkanaście milionów interwencji i kontroli drogowych. Ich działania cechuje profesjonalizm i szacunek wobec obywateli. Policjanci niestety narażeni są na pomówienia, niezasadne utrudnianie podejmowanych czynności i inne reakcje - uzasadnia swoją decyzję Komendant Główny Policji.

 

Jedną z propozycji ma być m.in. zmiana zapisu art. 15 Ustawy o policji "poprzez dodanie jednoznacznie brzmiącego prawa policjantów do wydawania poleceń w związku z wykonywaniem zadań służbowych".

 

Sankcje za niestosowanie się do poleceń

 

Inną propozycją jest wprowadzenie nowej regulacji w kodeksie wykroczeń, uznającej uniemożliwienie lub udaremnienie wykonania czynności służbowej poprzez niestosowanie się do poleceń jako wykroczenie.

 

Zespół będzie rekomendował również ściganie zniesławienia funkcjonariusza publicznego z urzędu, a karalność znieważenia zarówno podczas, jak i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych (nie tylko przy łącznym wystąpieniu obu przesłanek).

 

Analizowana jest też możliwość prawnej pomocy policjantom w reakcji na przestępstwa przeciwko nim oraz możliwości finansowej rekompensaty kosztów obrony w postępowaniach karnych i dyscyplinarnych, w przypadku odmowy wszczęcia śledztwa, jego umorzenia lub uniewinnienia policjanta.

 

"Kampania społeczna na rzecz uświadamiania"

 

"Istotnym punktem koncepcji jest też propozycja wypracowania mechanizmów pozwalających minimalizować skutki bezpodstawnych oskarżeń i pomówień oraz wdrożenia kampanii społecznej na rzecz uświadamiania obywatelom, że funkcjonariusze publiczni podlegają szczególnej ochronie prawnej" - oświadczyła Komenda Główna Policji.

 

polsatnerws.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie