Odwołania i powołania prezesów sądów w Gorzowie Wlkp. Informacja o decyzjach dotarła faksem w poniedziałek

Polska
Odwołania i powołania prezesów sądów w Gorzowie Wlkp. Informacja o decyzjach dotarła faksem w poniedziałek
Polsat News

Minister sprawiedliwości odwołał prezesa Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. Romana Makowskiego i wiceprezes Ewę Michalską. Nowym prezesem został sędzia Jarosław Dudzicz - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka SO Arleta Wawrzynkiewicz.

"Decyzja została podjęta w niedzielę, ale z dniem dzisiejszym zostali oni odwołani ze stanowisk" - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że kadencja sędziego Makowskiego upływała w marcu 2019 r., a sędzi Michalskiej - w listopadzie 2019 r.

 

Nowy prezes SO Jarosław Dudzicz był dotychczas przewodniczącym wydziału karnego w Sądzie Rejonowym w Słubicach. - Nadal jest sędzią sądu rejonowego, gdyż nominację na sędziego okręgowego wręcza prezydent RP  - dodała Wawrzynkiewicz.

 

Decyzje podjęte w piątek

 

Informacja o decyzjach kadrowych dotarła faksem do gorzowskiego SO w poniedziałek.

 

Tego samego dnia do SR w Gorzowie Wlkp. przyszedł też faks o odwołaniu jego prezes Ewy Wieczór i wiceprezesa Artura Baniowskiego. Kadencja byłej prezes upływała w grudniu 2019 r., a sędziego Baniowskiego - w kwietniu 2020 r.

 

"Na prezesa SR w Gorzowie Wlkp. została powołana sędzia wydziału gospodarczego tego sądu Anna Kuśnierz-Milczarek. Decyzja o odwołaniu prezesów została podjęta w piątek z dniem obowiązywania od wczoraj" - dodała rzeczniczka SO.

 

296 miejsce na 318

 

Jak głosi poniedziałkowy komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości, powodem zmian w SR w Gorzowie Wlkp. jest "niska efektywność tego sądu, który w zestawieniu średniego czasu trwania postępowań zajął 296. miejsce na 318 sądów rejonowych w Polsce". Z funkcji nadzorującego ten sąd prezesa SO w Gorzowie Wlkp. został odwołany sędzia Roman Makowski - dodano.

 

12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów. Przepis przejściowy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów "mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy" - bez zachowania wymogów określonych w nowelizacji.

 

Informację o zmianach kadrowych w gorzowskich sądach podała w poniedziałek "Gazeta Wyborcza".(PAP)

 

 

kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze