Śledztwo w sprawie Marszu Niepodległości. Za publiczne propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści

Polska
Śledztwo w sprawie Marszu Niepodległości. Za publiczne propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści
Polsat News

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. publicznego propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści podczas Marszu Niepodległości - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Wcześniej o przekazaniu nagrań z manifestacji śledczym poinformował szef MSWiA. Mariusz Błaszczak stwierdził, ze hasła antysemickie i rasistowskie były "marginesem marginesów".

O wszczęciu śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście, na podstawie art. 256 par. 1 Kodeksu karnego, poinformowała w poniedziałek prok. Magdalena Sowa z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

 

Artykuł ten głosi: "Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

 

Prok. Sowa dodała, że do śródmiejskiej prokuratury wciąż wpływają materiały policji zgromadzone podczas marszu (to m.in. materiały monitoringu - red).

 

"Wszyscy różni, wszyscy biali", "Europa tylko dla białych"

 

11 listopada pod hasłem "My chcemy Boga" ulicami Warszawy w Marszu Niepodległości przeszło - jak szacuje policja - ok. 60 tys. osób. Jego uczestnicy, oprócz polskich flag, biało-czerwonych opasek z kotwicą Polski Walczącej, trzymali także transparenty, na których widniały np. hasła: "Wszyscy różni, wszyscy biali" czy "Europa tylko dla białych".

 

Do prokuratury trafiły zawiadomienia wobec organizatorów Marszu i osób niosących te transparenty. W zawiadomieniach wskazywano na propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści na tle rasowym. Zawiadomienie złożył m.in. Jonny Daniels, prezes Fundacji From the Depths. - Jako dumny Żyd polskiego pochodzenia jestem oburzony i wstydzę się, że obywatele tego kraju mogą dokonywać tak haniebnych czynów. Oczekuję, że prokurator podejmie działania przeciwko tym pojedynczym osobom, które złamały prawo - podkreślił.

 

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podawał, że zobowiązał policję do jak najszybszej analizy treści propagowanych podczas wszystkich zgromadzeń, które odbyły się 11 listopada, pod kątem ścigania z urzędu sprawców z art. 256 Kk.

 

"Nie ma zgody na ksenofobię, na chorobliwy nacjonalizm, na antysemityzm"

 

W ubiegły czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślał, że osoby, które dopuszczały się łamania prawa na Marszu Niepodległości, zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Ocenił jednocześnie, że "na tle kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy się tam znaleźli", osoby łamiące prawo "były jednak marginesem". - Z całą pewności zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej wtedy, kiedy zostaną zidentyfikowane. Odwoływanie się do haseł rasistowskich jest nieakceptowalne - powiedział minister.

 

Jest wysoce prawdopodobne, że część postępowań dotyczących wydarzeń z 11 listopada już zostało wszczętych przez prokuraturę, ale na razie nie jestem w stanie podać ich precyzyjnej liczby - powiedział w poniedziałek krótko po południu Zbigniew Ziobro.

 

- Nie ma w naszym kraju miejsca ani zgody na ksenofobię, na chorobliwy nacjonalizm, na antysemityzm; taka postawa oznacza wykluczenie z naszego społeczeństwa; nie można postawić znaku równości między patriotyzmem i nacjonalizmem - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

 

Około 50-60 osób

 

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział: "Na Marszu Niepodległości doszło do incydentów niedopuszczalnych, ale to był margines marginesu; bardzo prawdopodobna jest prowokacja".

 

Zamierzamy pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy wypowiadali się o Marszu Niepodległości jako o marszu faszystów i nazistów - zapowiedział rzecznik Marszu Niepodległości Damian Kita. Podkreślał, że osoby niosące transparenty z hasłami m.in. o "czystej krwi" były grupą około 50-60 osobową.

 

polsatnews.pl

hlk/zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze