Komisja Wenecka wyda opinię dotyczącą ustaw o sądownictwie bez uprzedniej wizyty. Polska wnioskowała o przełożenie terminu

Polska
Komisja Wenecka wyda opinię dotyczącą ustaw o sądownictwie bez uprzedniej wizyty. Polska wnioskowała o przełożenie terminu
zdj. archiwalne/Polsat News

- Komisja Wenecka w grudniu przyjmie opinię na temat projektów ustaw o reformie sądownictwa w Polsce bez uprzedniej wizyty w Warszawie - poinformował we wtorek rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos. - Komisja Wenecka zaproponowała władzom Polski jako datę wizyty 16-17 listopada, ale one wystąpiły z propozycją przełożenia wizyty na początek 2018 roku - wyjaśnił.

- Ponieważ jednak projekty ustaw mogą zostać przedłożone w parlamencie do głosowania w każdej chwili, Komisja Wenecka postanowiła pracować nad opinią i przygotować ją na grudniową sesję bez (składania) wizyty - dodał rzecznik RE.

 

Komisja Wenecka informowała wcześniej, że rozważa możliwość ponownego przyjazdu na rozmowy do Polski w listopadzie.

 

Opinia także na temat prokuratury

 

Podczas sesji plenarnej w Wenecji 8 i 9 grudnia organ doradczy Rady Europy wyda opinię także na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze. O przygotowanie takiej opinii poprosił w maju Komitet Monitoringu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE). W ramach prac nad tym dokumentem delegacja Komisji Weneckiej prowadziła rozmowy w Warszawie pod koniec października.

 

W czasie obrad plenarnych w weneckiej Scuola Grande di San Giovanni Evangelista wydana i ogłoszona zostanie również druga opinia, dotycząca projektów ustaw o reformie sądownictwa. Wniosło o to w październiku ZPRE.

 

Rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos powiedział we wtorek, że Zgromadzenie Parlamentarne poprosiło o jak najszybsze wydanie opinii na temat projektów ustaw.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie