Mięso z wielorybów na festiwalu kulinarnym. Japończycy wykorzystują lukę prawną i odłowili ich już ponad 300

Świat

W Tokio zorganizowano festiwal kulinarny promujący jedzenie mięsa wielorybów. Na całym świecie polowanie na te zwierzęta jest zabronione, ale Japończycy od lat wykorzystują zapis, która pozwala odławiać wieloryby w ramach badań naukowych. W ten sposób mięso tych ssaków trafia na japońskie stoły.

Nie ma wątpliwości co do tego, że mięso wieloryba jest bogatym źródłem białka. Tradycyjnie żywiły się nim ludy zamieszkujące obszary arktyczne, gdzie trudno o mięso innych zwierząt. W Japonii jedzenie wielorybów także było powszechne. Sytuacja zmieniła się w połowie lat 80., gdy wprowadzono międzynarodowy zakaz polowań na te zwierzęta.

 

"Obawiam się, że mięso wielorybów wkrótce zniknie z japońskiej kuchni"


- Ilość wielorybiego mięsa dostępnego na rynku zmniejszyła się z powodu regulacji dotyczących połowów. Dlatego zwykli ludzie mają mniej okazji, żeby go spróbować. Obawiam się, że mięso wielorybów wkrótce zniknie z japońskiej kuchni. A chciałbym, żeby było inaczej - martwił się Kazuo Yamamura, szef Japan Whaling Association (Japońskie Stowarzyszenie Wielorybnicze).


Japończycy znaleźli sposób, by ominąć zakaz. Od lat prowadzą na Oceanie Południowym program naukowy, pod przykrywką którego łowią wieloryby.

 

W lutym 2014 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwość uznał, że Tokio powinno cofnąć pozwolenia na odławianie wielorybów na wodach antarktycznych, bo program połowów nie służy celom naukowym.

 

"Czuję się dziwnie na myśl o połowach wielorybów"


W tym sezonie na Morzu Arktycznym odłowiono już ponad 300 wielorybów. Kulinarny festiwal, na którym główną pozycją w menu było ich mięso, odwiedziło kilkaset osób. Zaprezentowano na nim m.in. stek z wieloryba, bekon i oczywiście sushi.


- Bardzo zasmakowało mi mięso z tych części ciała wieloryba, których wcześniej nie próbowałem - przyznał 22-letni student Takahiro Kato.


Ale wśród Japończyków nie wszyscy są miłośnikami takich dań. - Osobiście czuję się dziwnie na myśl o połowach wielorybów. Nie byłoby mi łatwo jeść ich mięso tak często, jak jem ryby. Nie umiem sobie tego wyobrazić - stwierdziła 33-letnia Mayumi Sugawara.

 

Element kultury

 

Mięso wielorybów nie jest istotnym składnikiem japońskiej diety a dania z niego cieszą się niewielką popularnością. Ich smakoszami są przedstawiciele głównie starszego pokolenia, którzy przekonują, że to element japońskiej kultury i tradycji.

 

"Japończycy jedli mięso wielorybów i wykorzystywali ich tłuszcz, tran i kości przez ponad 9 tys. lat" - argumentował rzecznik japońskiego Instytutu Badań Waleni Glenn Inwood.

 

Reuters, polsatnews.pl

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze