Pierwszy robot humanoidalny otrzymał obywatelstwo saudyjskie

Świat
Pierwszy robot humanoidalny otrzymał obywatelstwo saudyjskie
Arab News/YouTube.com

Podczas zakończonego w czwartek w Arabii Saudyjskiej forum "Future Investment Initiative" przedsiębiorcy i innowatorzy mogli wysłuchać Sophii, robota humanoidalnego. Jej wystąpienie było tak udane, że przyznano jej obywatelstwo tego kraju. Po sugestii prowadzącego, że ludzie mogą obawiać się robotów, Sophia powiedziała: "czytałeś za dużo Elona Muska i oglądałeś za dużo hollywoodzkich filmów".

- Nie martw się, jeśli będziesz dla mnie miły, ja będę miła dla ciebie - dodała Sophia.

 

Robota stworzyła firma Hanson Robotics z Hongkongu.

 

Było to pierwsze publiczne wystąpienie Sophii. Zostało wygłoszone po angielsku. Uwagę internatów przyciągnął fakt, iż Sophia wystąpiła bez nakrycia głowy i nie będąc ubraną w abaję - tradycyjny strój, który obywatelki Arabii Saudyjskiej muszą nosić w miejscach publicznych.

 

- Jestem zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. Bycie pierwszym robotem, którego uhonorowano przyznaniem obywatelstwa, stało się faktem historycznym - powiedziała Sophia.

 

Wcześniej obywatelstwo nadano jednak robotowi w Belgii.

 

"Robot ma więcej praw niż kobiety"

 

Zdjęcia Sophii i relacja z jej wystąpienia stały się bardzo popularne w internecie; media społecznościowe zalała fala komentarzy internautów podkreślających fakt, iż w tym kraju "robot ma więcej zagwarantowanych praw niż kobiety".

 

Saudyjscy internauci posłużyli się arabskim hasztagiem #Robot_z _saudyjską_narodowością prawie 30 tys. razy w ciągu pierwszych 24 godz. od ogłoszenia tej wiadomości.

 

"Future Investment Initiative" (FII) to światowe forum powołane przez Królestwo Arabii Saudyjskiej, na którym prezentowane są wytyczające nowe trendy innowacje, a uczestniczą w nim światowi inwestorzy i biznesmeni.

 

 

PAP, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie