Szczerski: spotkanie prezydenta z prezesem PiS w piątek po południu. "Zakończenie rozmów dot. reformy sądownictwa"

Polska
Szczerski: spotkanie prezydenta z prezesem PiS w piątek po południu. "Zakończenie rozmów dot. reformy sądownictwa"
Polsat News/Zdj. archiwalne

- Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim odbędzie się w piątek w godzinach popołudniowych – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. - Będzie to zakończenie rozmów dotyczących reformy sądownictwa - podkreślił.

Będzie to czwarte spotkanie prezydenta i prezesa PiS w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości.

 

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że Andrzej Duda jest "otwarty" na kompromis dotyczący reformy sądownictwa. - Ale oczywiście na warunkach, które są dla niego kluczowe dla powodzenia tej reformy - wskazał.

 

Szczerski pytany, o co tak naprawdę prezydent "kłóci się" z PiS, odparł: "O Polskę. O to, jak tak naprawdę ma wyglądać kształt polskiego sądownictwa, tak żeby Polacy byli z niego zadowoleni".

 

Zastrzegł, że nie jest to spór z partią rządzącą, tylko "różnica zdań". - Mam nadzieję, że do tego wspólnego zdania dojdzie - dodał.

 

Był moment "bardzo ostrego sporu"

 

Szczerski mówił również, że po zawetowaniu przez prezydenta ustaw o KRS i SN, był moment "bardzo ostrego sporu". - Weta oczywiście wzbudziły ogromne emocje, nie ma co ukrywać, tak było. W dniu wet prezydenckich, rozmawiałem z prezesem Kaczyńskim - w imieniu prezydenta - i wiem, jakie były wtedy emocje - powiedział.

 

- Energia tych emocji została dzisiaj przekształcona w masę pomysłów. Dzisiaj mamy sytuację, w której już rozmawiamy o propozycjach kompromisowego wyjścia z tej różnicy zdań i to jest dobre - oświadczył Szczerski.

 

Trzy spotkania prezydenta z prezesem PiS

 

Prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o SN i KRS pod koniec września. Następnie zostały one przekazane do Sejmu, a 3 października zostały skierowane do konsultacji. 6 października odbyło się trzecie już spotkanie prezydenta z prezesem PiS w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości.

 

Prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, przepis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Skargę nadzwyczajną do SN wnosiłoby się w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia; przez 3 lata mogłaby ona być też wnoszona w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów SN i jednego ławnika SN.

 

Natomiast projekt ustawy o KRS zakłada m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie – red.). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie