Erdogan z wizytą w Polsce. Protesty przed Pałacem Prezydenckim
- Nie wódźcie nas dalej za nos. Jeśli chcecie przyjąć Turcję do Unii Europejskiej - zróbcie to, jeśli nie - powiedzcie. Chciałbym usłyszeć jasną deklarację - apelował do krajów UE prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Andrzej Duda zapewnił, że Polska popiera tureckie starania. Z kolei przed Pałacem Prezydenckim protestowali ci, którzy uważają, że Erdoganowi daleko do standardów demokracji.
- Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii Europejskiej; Turcja od wielu lat aspiruje. Odbyliśmy dzisiaj z panem prezydentem także na ten temat bardzo szczerą rozmowę - powiedział Duda.
Dodał, że rozmawiał z Erdoganem również o sytuacji wewnętrznej Turcji "po tragicznych, dramatycznych wydarzeniach, po próbie zamachu stanu, do jakiej w Turcji doszło w zeszłym roku".
"Efektem - pełne członkostwo Turcji w UE"
- Była to bardzo szczera rozmowa, długa rozmowa z panem prezydentem. Ja tylko cały czas podkreślam, mam nadzieję, że drogi Turcji i UE będą nadal podążały w tym samym kierunku i że efektem tego wspólnego podążania będzie w końcu członkostwo, pełne członkostwo Turcji w UE - powiedział Duda.
Jak zaznaczył, Turcja o członkostwo w UE ubiega się od bardzo dawna, te starania zaczęły się formalnie w 1963 r. - Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa europejskiego. Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną role z uwagi na swoje miejsce geopolityczne, jak również ze względu na potencjał zarówno gospodarczy jak i militarny odgrywa dzisiaj Turcja - podkreślił Andrzej Duda.
Dodał, podziękował także Erdoganowi za to, że Turcja realizuje swoje zobowiązania wobec UE jeżeli chodzi o wsparcie w walce z kryzysem migracyjnym.
3,5 miliona uchodźców na terytorium Turcji
- Pan prezydent mówił mi, że w tej chwili szacują, że na terytorium Turcji znajduje się ok. 3,5 mln uchodźców, z których część zamieszkuje w obozach dla uchodźców, których koszty utrzymania ponosi dzisiaj państwo tureckie - mówił prezydent.
Według Dudy zobowiązania UE "z tego tytułu wobec państwa tureckiego powinny zostać zrealizowane". - Mam nadzieję, że one zostaną zrealizowane, bo dla Europy, dla Unii Europejskiej, także dla Polski, ta sprawa, jest sprawą niezwykle ważną - podkreślił.
- Mówiłem prezydentowi, że zależy mi na wsparciu Turcji, jeżeli chodzi o politykę Sojuszu Północnoatlantyckiego, jeżeli chodzi o wzmacnianie wschodniej flanki NATO - dodał Duda. - Zgodziliśmy się, ze Ukraina absolutnie jest zasadniczym celem, do jakiego NATO powinno zmierzać i Unia Europejska. Także, aby Ukraina odzyskała swoją integralność terytorialną i aby ta agresja rosyjska na Ukrainę zakończyła się tym, że Ukraina odzyska kontrolę nad swoimi granicami, zgodnie z umowami międzynarodowymi i zgodnie z prawem międzynarodowym - zaznaczył prezydent.
Tureckie poparcie dla członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Erdogan pogratulował Polsce niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 i życzył, by zakończyło się ono powodzeniem. Erdogan przypomniał, że w tej sprawie Turcja wsparła polskie starania.
- Turcja na przełomie wieków była krajem, który zawsze wspierał niepodległość i suwerenność Lechistanu, czyli Polski. Gdy patrzymy na nasze relacje, to oprócz 25 czy 30 lat, nasze ponad 600-letnie relacje odbywały się w atmosferze przyjaznej i pokojowej. Obiecuję, że tak jak do tej pory chroniliśmy spuściznę, czy dziedzictwo naszych wspólnych relacji, tak będziemy robić to nadal - zadeklarował Erdogan.
"Współpraca gospodarcza i wojskowa"
Duda wyraził "radość i satysfakcję" z wizyty prezydenta Turcji. - Cieszy mnie bardzo to, że ta wizyta odbywa się w Warszawie, jest to wizyta ważna, związana ze współpracą polityczną pomiędzy Polską a Turcją, związana także w ogromnym stopniu ze współpracą gospodarczą pomiędzy Polską a Turcją - podkreślił prezydent.
- Rozmawialiśmy, zarówno współpracy wojskowej jak i współpracy kulturalnej - zaznaczył.
Jak poinformował, przed konferencją doszło do podpisania pięciu ważnych umów międzyrządowych.
Duda podziękował prezydentowi Turcji także za szereg działań w dziedzinie stosunków polsko-tureckich związanych z kwestiami współpracy kulturalnej.
"Nasz cel to ponad 10 miliardów wzajemnych obrotów gospodarczych"
Prezydent Duda zwrócił uwagę, że od 2011 obroty gospodarcze pomiędzy Polską a Turcją wzrastają co najmniej o 5 proc. rocznie i w 2016 r. było to ponad 6 mld euro.
- Trzeba mieć też świadomość tego, że potencjał obydwu naszych krajów jest znacznie większy. Mam nadzieję, że stabilizująca się sytuacja w Turcji, po tych dramatycznych wydarzeniach, które miały w ubiegłym roku miejsce, pozwoli na intensyfikację wzajemnych relacji gospodarczych i że w perspektywie najbliższych 4-5 lat będziemy w stanie te obroty gospodarcze zwiększyć do ponad 10 mld euro - podkreślił prezydent.
- To byłoby, powiedzmy, takim wskaźnikiem, takim wolumenem, który odpowiadałby temu potencjałowi, który rzeczywiście posiadają nasze kraje - dodał Andrzej Duda.
Poinformował, że z prezydentem Turcji rozmawiał też o zwiększeniu wymiany turystycznej. - Turcja była bardzo popularną destynacją turystyczną, przede wszystkim wakacyjną, wśród Polaków. Oczywiście dramatyczne wydarzenia zeszłego roku zaburzyły tę sytuacją, ale miejmy nadzieję, że nastąpi pełna normalizacja i powrót do dawnych relacji - powiedział Duda.
Według niego Recep Erdogan zadeklarował, iż ze strony Turcji "jest wola zwiększenia liczby połączeń lotniczych pomiędzy Turcją a Polską". Zaznaczył jednocześnie, że nie chodzi tu wyłącznie o połączenia pomiędzy Warszawą o Stambułem czy Ankarą, ale również pomiędzy innymi polskimi miastami.
Duda podkreślił, że podczas rozmów poruszano również temat współpracy w dziedzinie energetyki. - Mam nadzieję, że ta współpraca będzie się z powodzeniem rozwijała w dziedzinie energii odnawialnej, ale także w dziedzinie górnictwa, ochrony klimatu. To są te kierunki, które dziś są związane z rozwojem nowoczesnej gospodarki. Chciałbym abyśmy w tym zakresie te wzajemne relacje mogli pogłębiać - wskazał polski prezydent.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze