Szyszko: jesteśmy typowym przykładem "czyńcie sobie ziemię poddaną"

Polska
Szyszko: jesteśmy typowym przykładem "czyńcie sobie ziemię poddaną"
PAP/Bartłomiej Zborowski
Minister środowiska Jan Szyszko podczas akcji sadzenia drzew w Parku Szczęśliwickim. Zdj. archiwalne.

- Jesteśmy również typowym przykładem "czyńcie sobie ziemię poddaną", a nie że człowiek jest największym wrogiem zasobów przyrodniczych, a najwyższą formą ochrony - nie zabijaj zwierząt, nie wycinaj - powiedział w sobotę w Cisnej minister środowiska Jan Szyszko.

Minister wziął udział w sympozjum przyrodniczym dotyczącym piękna Bieszczadów. W swoim wystąpieniu Szyszko podkreślił, że Polska może być przykładem dla innych krajów, jak korzystać z zasobów naturalnych, aby one trwały.

 

- Jesteśmy unikatem pod względem bioróżnorodności w całej Europie.  Mamy pełną gamę rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Jesteśmy typowym przykładem tego, w jaki sposób korzystać z zasobów przyrodniczych dlatego, żeby one trwały - podkreślił Szyszko.

 

Jak pogodzić interesy środowiska i człowieka

 

W trakcie sympozjum jego uczestnicy rozmawiali m.in. jak pogodzić interesy środowiska i człowieka. Podstawą do spotkania była encyklika papieża Franciszka "Laudato si", nazywana „zieloną” lub "ekologiczną" encykliką.

 

Papież Franciszek w jednym z jej fragmentów napisał, że konieczny jest otwarty i przyjazny dialog pomiędzy różnymi ruchami ochrony środowiska, nie brakuje bowiem między nimi walk ideologicznych.

 

W dyskusji wziął udział m.in. były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Mueller.

 

Uczestnicy sympozjum poruszali również lokalne tematy poświęcone Bieszczadom i wypracowaniu kompromisu między miejscowym parkiem narodowym, inwestorami i mieszkańcami tego regionu.

 

Seminarium zostało zorganizowane przez Fundację Dabar z Wetliny.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie