Pierwsza opera w gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Na dziesięć głosów, skrzypce i kontrabas
4 listopada w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się premiera opery "Mystic Opera: Eneos", opartej na scenariuszu, libretcie i kompozycjach Agnieszki Kamińskiej, która reżyseruje spektakl. Artystka wystąpi również w obsadzie aktorskiej. Rzeczniczka prasowa Teatru Magdalena Hajdysz poinformowała we wtorek, że sztuka Kamińskiej będzie pierwszą operą powstałą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Hajdysz wyjaśniła, że półtoragodzinna sztuka Kamińskiej jest operą na dziesięć głosów, skrzypce i kontrabas.
- Podczas przedstawienia widzowie będą prowadzeni przez aktorów po różnych częściach teatru, a finałowa scena rozegra się na sali głównej - powiedziała Magdalena Hajdysz.
"Eneos" - bez głosu, bez tożsamości
Autorka i reżyserka opery zauważyła, że greckie słowo "eneos" oznacza tego, kto "nie ma głosu, nie ma tożsamości".
"Imię Eneos zawiera w sobie słowo neo - nowe życie. W spektaklu-operze pragnę przedstawić transformację Eneosa, który pogrążony we śnie, poznaje różne aspekty swojej osobowości, dzięki czemu otrzymuje nowe życie" - podkreśliła, cytowana w komunikacie prasowym,
Kamińska.
Dodała, że przedstawienie jest "w konwencji snu" i w tym "stanie świadomości dokonuje się transformacja bohatera". "Bardzo mnie ciekawi także, czy widzowi uda się jednoznacznie rozpoznać, która z postaci na scenie jest Eneosem” - stwierdziła.
"Od zawsze interesowało mnie także +budzenie+ architektury dźwiękiem. Budynek teatru sam z siebie (jako obiekt) również nie ma głosu czy tożsamości. Dopiero, gdy ktoś go ożywia swoją obecnością, animuje czy w nim śpiewa, miejsce otrzymuje w pewnym sensie nowe życie i duszę" - oceniła Kamińska.
Wyjątkowy akustycznie i architektonicznie
W jej opinii Gdański Teatr Szekspirowski to "wyjątkowe akustycznie i architektonicznie miejsce". "Dzięki czemu ożywianie dźwiękiem tego miejsca będzie dla widza, mam nadzieję, bardzo ciekawą przygodą" - uważa.
Agnieszka Kamińska - tancerka i wokalistka, jest współzałożycielką Teatru Amareya w Gdańsku (2003). Posiada wieloletnie doświadczenie m.in. w zakresie tańca buto, technik tańca współczesnego i ekspresyjnego, a także wielu technik wokalnych i terapii głosem.
Gdański Teatr Szekspirowski został otwarty we wrześniu 2014 r. Budynek zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi. Posiada trzy rodzaje scen: elżbietańską, typu włoskiego oraz w kształcie areny z publicznością po czterech stronach.
Teatr znajduje się w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze