Amerykańska armia jedzie do Polski, aby wzmocnić flankę NATO

Polska
Amerykańska armia jedzie do Polski, aby wzmocnić flankę NATO
Polsat News

Rozpoczęła się operacja przesunięcia do Polski amerykańskich wojsk, które tworzą trzon grupy batalionowej NATO. Żołnierze wyjechali już z niemieckiej bazy.

"Rozpoczęła się wymiana wojska wchodzącego w skład tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności NATO w Polsce, a także trzech pozostałych krajach bałtyckich. W poniedziałek ruszył jeden konwój, a w środę planowany jest kolejny wyjazd z koszar w bawarskim Vilseck. Do Polski przesuwany jest sprzęt wojskowy i ok. 800 żołnierzy z 3. Batalionu 2. Pułku Kawalerii amerykańskiej armii. Celem jest Orzysz. Żołnierze amerykańscy mają do pokonania 1100 km" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

 

Druga grupa wyruszy w środę. Ma w planach spotkanie z mieszkańcami dwóch miast. 15 października planowany jest piknik militarny w Bydgoszczy, a 16 października odbędzie się spotkanie w Elblągu.

 

W skład grupy, która zaprezentuje sprzęt wojskowy, oprócz Amerykanów wejdą także Brytyjczycy, także stacjonujący w Orzyszu.

 

Po przybyciu do Polski 3. Batalion stopniowo będzie zastępował tych wojskowych, którzy stacjonują w Polsce od wiosny. Teraz to ponad 1200 żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii oraz Rumunii gotowych do powstrzymania agresji w regionie ze strony Rosji.

 

Podobne grupy bojowe stacjonują też na Litwie, Łotwie i w Estonii. W ich skład wchodzą nie tylko wojska amerykańskie, a także kanadyjskie, brytyjskie, niemieckie oraz polskie.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze