"Nate przekształciła się w huragan". Nie żyje co najmniej 28 osób

Świat
"Nate przekształciła się w huragan". Nie żyje co najmniej 28 osób
PAP/EPA/Jeffrey Arguedas

Burza tropikalna Nate, która kieruje się w stronę USA, przekształciła się w sobotę nad ranem w huragan kategorii 1. Przechodząc przez Amerykę Środkową, spowodowała śmierć co najmniej 28 osób i poważne szkody.

"Nate przekształciła się w huragan" - ogłosiło w sobotę amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

 

Nate jest obecnie szacowany na 1 - najsłabszy - w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

 

Fale mogą sięgać prawie 3 metrów


Według Krajowej Służby Meteorologicznej Meksyku (SMN) huragan przemieszcza się w prędkości 35 km na godzinę z podmuchami wiatru do 150 km na godzinę; do USA powinien dotrzeć we wczesnych godzinach w niedzielę.

 

Mitch Landrieu, burmistrz Nowego Orleanu, zniszczonego w 2005 roku przez huragan Katrina, powiedział, że największym zagrożeniem nie jest deszcze, lecz silne wiatry i fale sztormowe. Wiatry mogą spowodować uszkodzenia sieci energetycznych, a fale mogą sięgać 2,7 m - dodał.

 

Na przypuszczalnej drodze huraganu - w Alabamie, Luizjanie, Mississippi, a także w 28 hrabstwach na Florydzie i w Nowym Orlenia ogłoszono stan wyjątkowy.

 

Południe USA nawiedziły w sierpniu dwa huragany - Harvey w Teksasie i Luizjanie powodując śmierć 42 osób i znaczne straty materialne oraz Irma, która po przejściu przez Antyle, osiągnęła 5. najwyższą kategorię, zabijając 12 osób na Florydzie.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze